Austrálie má <span>poprvé v historii premiérku</span>

Zahraničí
24. 6. 2010 12:33
Nová australská premiérka Julia Gillardová a její kolega Wayne Swan.
Nová australská premiérka Julia Gillardová a její kolega Wayne Swan.

Nová australská premiérka Julia Gillardová a její kolega Wayne Swan.Julia Gillardová dnes nahradila Kevina Rudda v křesle předsedkyně vlády. Zároveň se stala i předsedkyní vládní Australské labouristické strany (ALP). Rudd se k rezignaci rozhodl krátce před hlasováním o jeho setrvání ve funkci šéfa ALP, když zjistil, že nemá šanci na úspěch.

Jeho popularita v minulých týdnech výrazně poklesla a ALP se obávala porážky v nadcházejících volbách, které se budou konat již na podzim tohoto roku. Osmačtyřicetiletá Gillardová byla vzápětí po Ruddově odstoupení z vedení ALP jednomyslně zvolena za předsedkyni strany, automaticky se pak stala i šéfkou vlády.

"Cítím se (volbou) velmi poctěna," prohlásila po hlasování. Právnička Gillardová pochází z levé frakce ALP, dlouhou dobu byla aktivní v odborech. V Ruddově vládě byla zodpovědná mimo jiné za resorty vzdělání a práce. Úspěšně se zasadila například o reformu vzdělávání.

Odstupující premiér Kevin Rudd.Gillardová se narodila ve Velké Británii, s rodinou se však odstěhovala do Austrálie ještě než začala chodit do školy. Má pověst mediálně velmi zdatné političky, respektována je i v parlamentu.

Opozice si Gillardovou vzala na mušku kvůli stimulačnímu balíčku v hodnotě necelých 14 miliard dolarů, kterým jako ministryně podpořila výstavbu a rekonstrukci škol. Četné útoky však nijak její popularitu neovlivnily.

Gillardová se narodila ve Walesu a jako malá trpěla častými záněty dýchacích cest. Za lepším podnebím, do slunné Austrálie, se s rodinou přestěhovala ve čtyřech letech. Před vstupem do politiky vykonávala právnickou praxi. Poslankyní je od roku 1998, vicepremiérkou se stala v prosinci 2007. Její partner je kadeřník.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ