Boeing brzy dodá nový software pro problémový typ letadla

Zahraničí
16. 3. 2019 07:58
Boeing 737 8 MAX.
Boeing 737 8 MAX.

Společnost Boeing plánuje dodat novou verzi softwaru pro svá letadla 737 MAX během jednoho týdne až deseti dnů. Při haváriích dvou letadel tohoto typu loni a před týdnem zemřelo celkem 346 lidí.

Na vylepšení softwaru stabilizačního systému MCAS svého nejrychleji prodávaného stroje začal americký výrobce letadel Boeing pracovat po loňské říjnové nehodě Boeingu 737 MAX společnosti Lion Air v Indonésii. Letoun tehdy spadl do Jávského moře a zahynulo přitom všech 189 lidí na palubě.

Podobné okolnosti tohoto neštěstí a pádu stejného typu letounu letecké společnosti Ethiopian Airlines před šesti dny po startu z Addis Abeby vyvolaly otázky kolem systému MCAS. Zatím však chybějí důkazy o tom, že možným problémem byl v obou případech stejný software.

V pondělí společnost Boeing v prohlášení uvedla, že upgrade pro letouny 737 MAX bude k dispozici během nadcházejících týdnů.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/AP/Ted S. Warren

Další čtení

Putin sledoval test jaderných sil, jenž se uskutečnil na zemi, moři i ve vzduchu

Zahraničí
22. 10. 2025

KLDR ukradla firmám ve světě nejméně 2,8 miliardy USD v kryptoměnách, píše Kjódó

Zahraničí
22. 10. 2025
Mezikontinentální raketa Kingan77

Putin testoval jaderná sila a odpaly ze země, vody i vzduchu

Zahraničí
22. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ