Britku vězní v Íránu. Údajně měla chystat státní převrat

Zahraničí
11. 10. 2017 12:35
Manžel obviněné Nazanin Zaghari-Ratcliffe, Richard Ratcliffe.
Manžel obviněné Nazanin Zaghari-Ratcliffe, Richard Ratcliffe.

Írán rozšířil obvinění Britky s íránským pasem Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové. Osmatřicetiletá žena si už v Íránu odpykala 19 měsíců z pětiletého trestu, který jí byl vyměřen za údajný pokus o svržení íránského režimu. Budou-li jí prokázány další zločiny, hrozí jí až 16 let vězení. Žena podle stanice BBC všechna obvinění odmítá.

V Íránu byla Britka zatčena loni v dubnu, když tam přijela za příbuznými s malou dcerou. Pracovala pro nadaci Thomson Reuters, zaměřenou na školení pro novináře a na lidskoprávní témata. Dceru úřady umístily k příbuzným a žena byla loni odsouzena. Proti postupu íránských úřadů, které neuznávají dvojí občanství, protestovala rodina a Zaghariová-Ratcliffeová loni držela hladovku. Odvolací řízení prohrála letos v dubnu.

Podle původního obvinění se podílela na spiknutí, jehož cílem bylo svrhnout íránský režim. V novém obvinění se tvrdí, že se připojila k organizacím, které se zaměřily na svržení vlády. Zúčastnila se také demonstrace pořádané u íránského velvyslanectví v Londýně.

Její rodina podle BBC zaplatila kauci, aby zabránila umístění ženy na samotku. Termín dalšího procesu zatím není znám.

Íránský zákon neuznává princip dvojího občanství a s osobami, které je mají, jedná jako s Íránci a neumožňuje kontakt s konzulárním oddělením.

Britské ministerstvo zahraničí se snaží podle svého vyjádření k případu získat víc informací a jak tento úřad, tak premiérka prý o Zaghariové-Ratcliffeové hovořili s íránskými zástupci na Valném shromáždění OSN. S příbuznými v Londýně i v Teheránu se sešel náměstek pro záležitosti Blízkého východu a má s nimi znovu jednat ještě v říjnu.

Nadace Thomson Reuters považuje všechna obvinění Zaghariové-Ratcliffeové za výmysl, organizace v Íránu nepůsobí. "Trváme na její stoprocentní nevině a na tom, že ta směšná obvinění musejí být zrušena," sdělila zástupkyně organizace Monique Villaová.

V teheránských věznicích si podle íránské prokuratury odpykává tresty na 70 špionů. Mnozí jsou lidé s dvojím občanstvím.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Alastair Grant

Další čtení

ilustrační foto

Amerika se vrací do normálu. S koncem shutdownu úřady obnovují provoz

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 11. 2025 12:54

Japonsko proti medvědům. Policie sestavila zásahové týmy odstřelovačů

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 11. 2025 08:35

Francie vzpomíná na 130 obětí teroristických útoků v Paříži z roku 2015

Zahraničí
13. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ