Rusové zvažují akci proti <span>nebezpečnému asteroidu</span>

Zahraničí
2. 1. 2010 07:00
Dopad asteroidu na Zemi (ilustrace).
Dopad asteroidu na Zemi (ilustrace).

Dopad asteroidu na Zemi (ilustrace).Ruští odborníci zvažují vesmírnou expedici v hollywoodském stylu, která by směřovala k asteroidu Apophis. Existuje totiž možnost, byť podle dosavadních propočtů velmi malá, že by se Apophis mohl roku 2036 srazit se Zemí.

Ruští experti chtějí v nejbližší době uskutečnit schůzku za zavřenými dveřmi, na které by se diskutovalo, jak zabránit asteroidu, aby se za 26 let nestřetl se Zemí. Oznámil to v půli tohoto týdne ředitel ruské kosmické agentury (Roskosmos) Anatolij Perminov v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Hlas Ruska.

"Naše vědeckotechnická rada se napříště sejde za zavřenými dveřmi a zváží, co můžeme učinit, abychom zabránili asteroidu Apophis, aby roku 2036 zničil část planety Země," sdělil Perminov.

Ruská kosmická agentura vyzve zřejmě americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), Evropskou kosmickou agenturu (ESA) a další, aby se k této iniciativě připojili. Rusové zvažují vyslat k planetce sondu.

„Je lepší vydat několik milionů dolarů na vytvoření systému, jenž by předešel kolizi, než čekat, až se to stane a způsobí to smrt statisíců tisíců lidí," uvedl Perminov. 

Šéf Roskosmosu (vpravo) zvažuje vyslání sondy k Apophisu.Jestliže Apophis o průměru asi 300 metrů (různé zdroje uvádějí průměr od 270 do 380 metrů) při průletu kolem roku 2036 narazí na naši planetu, zpustoší oblast o něco menší, než je rozloha Německa), píší ruská média.

Vědci ve světě se shodují v tom, že planetka by sice při dopadu na pevnou zem způsobila rozsáhlé regionální škody, ale už o 250 kilometrů by existovala vysoká šance na přežití. Dlouhodobé globální důsledky impaktu jsou vyloučeny, ty začínají až kolem průměru asteroidu 1500 metrů.

Tajemník Pulkovské observatoře řekl ruským médiím, že její experti nemůžou vyloučit srážku Apophisu s naší planetou roku 2035. „Přesněji vypočítat možnost katastrofy bude ale možné až roku 2028," uvedl Sergej Smirnov.

Roku 2028, přesněji 13. dubna, se má totiž asteroid přiblížit k Zemi až a 30 tisíc kilometrů (některé výpočty udávají přiblížení ještě menší), což je blíže než vzdálenost, v níž se pohybují některé geostacionární družice.

Německý žák Nico Marquardt pomáhal vypočítat dráhu asteroidu.Jako varianty na odvrácení katastrofy uvádějí ruská média v zásadě tři scénáře. K asteroidu se vyšle sonda, která kolem něj bude obíhat a postupně změní jeho trajektorii. Dále se uvažuje o srážce sondy s asteroidem, čímž by se změnila jeho rychlost i rotace a tím i oběžná dráha kolem Slunce. V boji s asteroidem se nezapomíná ani na jadernou bombu.

Apophis byl objeven 19. června roku 2004 na Národní observatoři Kitt Peak (KPNO) v Arizoně. Už krátce poté vzbudil Aphopis rozruch, neboť možnost jeho srážky se zemí vypočítal NASA na 1 : 233 a záhy poté dokonce na 1 : 37. Další upřesňované propočty možnost kolize ale stále snižovaly. Dnes americká NASA hovoří o poměru 1 : 250 tisícům.

Na možnou kolizi planetky se Zemí se už roku 2006 začala připravovat i Evropská kosmická agentura (ESA). Pilotní projekt na ochranu přes Apophisem dostal jméno Don Quijote. Tvořily by ho dvě vesmírné sondy, Sancho a Hidalgo, které by k asteroidu přiletěly po různých drahách během čtyř let. Hidalgo by do planetky narazil, a tím by změnil její dráhu. Sancho by kolem ní obíhal a sbíral veškerá data o srážce i vlastnostech planetky.

Apophis oběhne kolem Slunce za 323 dní a 12 hodin (přísluní 0,746 AJ a odsluní 1,098 AJ), jeho dráha je velmi blízká rovině ekliptiky. Okolo své osy se otočí jednou za 30 hodin a 37 minut.

Projekt ESA. Sonda Hidalgo před srážkou a Apophisem.

Foto: Profimedia, Roskosmos a ESA

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ