Do fondu NATO na pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar přes 12 milionů korun

Zahraničí
27. 11. 2024 21:15
Do fondu NATO na pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar přes 12 milionů korun
Do fondu NATO na pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar přes 12 milionů korun

Do svěřenského fondu Severoatlantické aliance (NATO) na nevojenskou pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar 12,1 milionu korun. Na dnešním zasedání to schválila vláda, vyplývá z výsledků jednání. Návrh je podle české diplomacie v souladu s českými prioritami v zahraniční a obranné politice.

Svěřenský fond funguje od roku 2016, je nástrojem pro nevojenskou pomoc Ukrajině. Týká se to například pohonných hmot, zdravotnického materiálů, potravin, zimního oblečení či systémů obrany proti bezpilotním prostředkům. Zbraně a další vojenský materiál státy poskytují jednotlivě, zároveň k tomu slouží Evropský mírový nástroj.

Na loňském summitu NATO ve Vilniusu bylo podle ministerstva zahraničních věcí potvrzeno pokračování dané podpory, vedle toho se měl svěřenský fond rozvinout do víceletého plánu zaměřeného na reformy bezpečnostního a obranného sektoru a na přechod ukrajinských ozbrojených sil ke schopnosti plné spolupráce s NATO.

Příspěvky do fondu jsou dobrovolné. Před rokem vláda schválila dar až ve výši zhruba 60 milionů korun.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , borkus

Další čtení

Francie a Kanada slavnostně otevřely v grónském Nuuku své konzuláty

Zahraničí
6. 2. 2026

Sebevražedný atentát v mešitě v Islámábádu si vyžádal nejméně 31 obětí

Zahraničí
6. 2. 2026

USA uvalily na Írán nové sankce krátce po skončení jednání v Ománu

Zahraničí
6. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ