Kanadští vědci a lékaři z Univerzity v Torontu potvrdili předchozí dohady, že ebola může mít za určitých podmínek zcela shodné počáteční průvodní příznaky se zvýšeným požitím alkoholu. Silné zvracení, zarudlé oči, pocení, průjem, snížená orientační schopnost a stabilita při jízdě na bicyklu - to vše smrtící exotickou nemoc spojuje s nešvarem, který je často k vidění i v České republice. Panují proto jisté obavy, že by mohlo v oblastech, kde dochází k vydatné konzumaci alkoholu, dojít k přehlédnutí začínající epidemie.
Lékaři v součinnosti s Torontským svazem cestovních kanceláří upozorňují, že právě cestující vracející se z rizikových oblastí Afriky mají tendenci v prvních dnech po návratu slavit svůj návrat s přáteli. Tím pádem může dojít k zahlazení příznaků začínající krvácivé horečky a jejímu šíření alkoholem fyzicky oslabeným kolektivem.
Zpráva se ovšem v ovzduší mírné celosvětové paniky ukázala být nebezpečná - už má i první nevinné oběti. Jen v samotné Kanadě pouhých pár hodin po jejím zveřejnění došlo k násilné hospitalizaci dvou podnapilých mužů černé pleti, kteří se zdržovali v okolí Mezinárodního letiště města Ottawa.
Vyšetření prokázalo, že virus v těle nemají. Jejich žalostný stav údajně vyvolal odlet jejich přítelkyň zpět do Polska, odkud vyrazily do Kanady dočasně pracovat jako au-pair. Posmutnělí přátelé dlouhodobou ztrátu milenek zapíjeli přes míru.
Lékaři už stihli v reakci vyzvat veřejnost k uměřenosti. Ne každý člověk, který leží v pangejtu s poškozeným bicyklem a pozvracenými svršky, je nutně nakažený smrtící tropickou horečkou. Původ jejich stavu lze bezpečně ověřit například dechovou zkouškou ihned na místě, a to i amatérsky. Virus eboly se totiž vzduchem, tedy kapénkovou formou, prokazatelně nešíří.
Do rubriky "Věřte nevěřte" umisťujeme zprávy, které se šíří, ačkoli nelze ověřit jejich pravdivost, a zprávy zcela vymyšlené námi či někým jiným.