Evropská unie navrhla dočasně ustoupit od přísných pravidel platných při schvalování očkovacích látek, aby urychlila testování vakcín proti koronaviru, který už v Evropě přispěl ke smrti desetitisíců lidí. Mnoho zemí zároveň uvolňuje ochranná opatření: Česká republika a Rakousko chtějí, aby se hranice na západní Balkán otevřely začátkem července. Z jiných částí světa ale nepřestávají přicházet statistiky svědčící o tom, že se pandemie šíří dál. Její ekonomické dopady vedly Německo ke schválení dalších peněz potřebných pro stimulační opatření.
Počet nakažených nyní roste v Pekingu, na nějž připadá 31 ze 44 nových případů ohlášených v Číně. Město už v úterý zavřelo školy a další obytné části, dnes zrušilo 1200 letů na dvou letištích. Novým ohniskem šíření koronaviru se stalo pekingské tržiště s potravinami Sin-fa-ti. Úřady hlavního města je nechaly v sobotu zavřít společně s několika čtvrtěmi v jeho okolí.
Zkoumalo se, zda nákaza nepochází z masa norského lososa, které se na tržišti také prodávalo, ale norský ministr rybolovu Odd Emil Ingebrigtsen to vyloučil. Řekl, že obě země došly k závěru, že zdrojem nové epidemie nejsou norské ryby. Od minulého čtvrtka se nákaza koronavirem v dvacetimilionovém Pekingu potvrdila již u 137 lidí.
Nových dva tisíce zemřelých ohlásila Indie, která má už celkově téměř 12 tisíc mrtvých. Šíření viru v zemi s 1,3 miliardy obyvatel nepolevuje. Indie každý den hlásí kolem 11 tisíc nových případů infekce a dosud jich zachytila dohromady 354 065.
Druhá vlna?
V Izraeli se začíná hovořit o druhé vlně nákazy, protože denní přírůstek nakažených tam dosáhl dvouměsíčního rekordu a za minulých 24 hodin činí 299 případů. Země má 303 mrtvých a přes 19 600 nakažených, přesto pokračuje v uvolňování ochranných opatření.
Rusko hlásí 7843 nově nakažených, což je od začátku května poprvé, kdy toto číslo kleslo pod osm tisíc. Mrtvých ale v zemi přibylo 194, takže v Rusku zemřelo už 7478 lidí a údaje o úmrtích několik dní rostou. Nákaza je potvrzená u 553 301 lidí.
Nárůst v obou ukazatelích oznámila Brazílie, která je nyní po USA nejvíce postiženou zemí - nově přibylo 35 tisíc případů nákazy a 1282 úmrtí, takže v zemi už na covid-19 zemřelo 45 241 pacientů a nakazilo se přes 923 tisíc lidí.
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček řekl, že ČR s Rakouskem usiluje o otevření hranic na západní Balkán do začátku července. Záviset to bude na epidemiologické situaci, zatím ale v Severní Makedonii i Kosovu nakažených přibývá.
Rychlé očkování
V celém světě se testují možné vakcíny, které by umožnily chránit populaci. Světová zdravotnická organizace oznámila v úterý, že už se jich testuje 11. V Německu jako druhá dostala povolení k zahájení testů na lidech firma CureVac, od dubna už ho má firma BioNTech.
Evropská komise chce testování urychlit a navrhla několik dočasných úlev, mezi nimi volnější pravidla pro schvalování vakcín či pružnější postupy pro jejich označování a balení. Jejím cílem je zpřístupnit očkovací látky lidem už příští rok, hovoří se 12 až 18 měsících.
O negativních ekonomických dopadech pandemie svědčí květnové údaje o prodeji nových automobilů. Podle Evropského sdružení výrobců automobilů se v EU v tomto měsíci prodej meziročně snížil o více než 52 procenta. Je to ale lepší výsledek než v dubnu, kdy prodej zpomalil o 76,3 procenta. V květnu v tomto segmentu bylo nejvíc zasaženo Španělsko, kde prodej klesl o 73 procent. Pokles ve Francii, Itálii a Německu dosáhl asi 50 procent.
Německá vláda jednala o ekonomické situaci a schválila další dodatečný rozpočet k financování stimulačních opatření. Celkem si letos hodlá půjčit rekordních 218,5 miliardy eur (5,8 bilionu korun).