Airbus <span>hrozí.</span> Pozor na spekulace, varuje média

Zahraničí
11. 6. 2009 16:12
Jeden z airbusů společnosti Air France.
Jeden z airbusů společnosti Air France.

Brazilští vojáci vytáhli těla obětí.Letecký výrobce Airbus odmítá spekulace ohledně bezpečnosti svých letadel v rámci vyšetřování nedávné katastrofy stroje Air France a pohrozil žalobami. Rozhodně přitom popřel tvrzení francouzského deníku Le Figaro, že Airbus hodlá vyzvat k odstavení všech letadel A330 a A340, dokud se u nich nevymění venkovní rychloměry.

Ty se začaly označovat za možnou příčinu zřícení letounu A330 do Atlantiku. "Airbus nevylučuje, že znehybní svůj letecký park tisícovky strojů A330 a A340 (ve světě), aby se vyměnily rychloměry," uvedl list.

ČTĚTE TAKÉ: Francouzská atomová ponorka hledá černé skříňky airbusu
                        První klíčový nález: kormidlo zříceného letadla Air France

"To není pravda. Proti podobným nezodpovědným článkům zahájíme soudní řízení," reagoval mluvčí Arbusu. Zdůraznil, že Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) vydala prohlášení, ve kterém ujišťuje, že používání všech airbusů je "naprosto bezpečné". 

"Neuspořádané" údaje o rychlosti

Vyšetřování tragické havárie stroje letecké společnosti Air France na lince 447 z Ria de Janeiro do Paříže v noci na 1. června s 228 lidmi na palubě se zaměřuje na hledání černých skříněk s údaji o letu zříceného airbusu. Bez čekání na tyto rozhodující údaje se jako o možné příčině začalo nejvíce diskutovat o selhání sond, které posádce signalizují rychlost a další důležité parametry pro bezpečný let. Vyšetřovací úřad BEA s odvoláním na poslední zprávy z osudného letounu sdělil, že údaje o rychlostech naměřené letounem byly "neuspořádané".  Po černých skříňkách pátrají zvláštní sondy.

Air France začala pod tlakem médií a pilotů na všech svých podobných strojích měnit sondy rychloměrů, zvané Pitot. Společnost Airbus napsal všem klientům, že její letadla jsou bezpečná i se sondami staršího typu.

Podle agentury AFP však v interním sdělení společnosti Air France stojí, že u jejích letounů A330 a A340 byl zaznamenán "významný počet incidentů spojených s rychloměry".

Le Figaro cituje části zpráv o podobných incidentech za letu. Podle zpráv byly několikrát určité problémy při proletu mezi dvěma mraky, jinak dobře viditelnými na radarech. Piloti pokaždé hovořili o "silných turbulencích" a "koktejlu poněkud nesrozumitelných poplašných hlášení" přístrojů.

Air France: Sondy jsou bezpečné

Například pilot jistého letu AF 279 z Tokia do Paříže ve své zprávě uvedl, že musel přejít z automatického pilota na manuální řízení stroje a s letounem klesnout. Podle Le Figaro pilot poznamenal, že "posádka měla podezření, že sondy Pitot znečistil led".

Francie zapojila do pátrání i jednu ze svých jaderných ponorek.Generální ředitel konsorcia Air France-KLM Pierre-Henri Gourgeon dnes prohlásil, že nevěří, že by havárii airbusu A330 způsobily rychlostní sondy. Jako firma Airbus je přesvědčen, že sondy jsou bezpečné. Připustil však, že vyšetřovatelé takové podezření mají a že Air France urychlilo výměnu sond Pitot u svých strojů A330 a A340.

EASA v úterý vydala bezpečnostní věstník, ve kterém připomíná stávající postupy pro případ, že by rychloměry přestaly fungovat. Podle agentury se i s porouchanými rychloměry dá - při dodržení správných postupů - bezpečně letět.

grafika.

Foto: ČTK/AP, Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ