"Alternativní Nobelovka": solární energie i vzdělávání rolníků

Zahraničí
29. 9. 2011 18:40
Neziskovka GRAIN vzdělává rolníky, aby dovedli čelit kapitalistům.
Neziskovka GRAIN vzdělává rolníky, aby dovedli čelit kapitalistům.

Průkopník solární energetiky v Číně Chuang Ming, ochránkyně práv rodiček v USA May Gaskinová, ochránkyně lidských práv v Čadu Jacqueline Moudeinaová a mezinárodní organizace pro podporu zemědělců GRAIN, založená ve Španělsku, obdrží takzvanou alternativní Nobelovu cenu, totiž Cenu za správný život.

Porota 53letého Chuanga Minga ocenila "za podporu vývoje přelomových technologií, které vynikajícím způsobem prokazují, jak dynamicky se rozvíjející země třetího světa mohou přispět k překonávání klimatických změn způsobených člověkem". Číňan byl označen za tvůrce "čínského projektu Solar Valley, kterým vytváří národní i globální příklad nasazení sluneční energetiky jako reálné alternativy k fosilním a jaderným energiím".

Podle nadace Ceny za správný život (Right Livelihood Award) je to poprvé za 30 let její existence, kdy ocenění putuje do Číny. Cena pro Chuanga Minga je ale čestná, tedy bez finanční dotace, protože laureát je podnikatel, který na své záslužné činnosti vydělává.

Zbývající tři laureáti si rozdělí 150 tisíc eur (asi 3,6 milionu Kč).

Chuang Ming se zasloužil o rozvoj sluneční elektřiny v Číně.Americká porodní asistentka Mary Gaskinová se zasazuje o právo rodiček vybrat si možnost rodit doma. V roce 1971 založila Farm Midwifery Center v Tennessee a od té doby asistovala již u 1200 domácích porodů. "Jako průkopnice obnovy tisícileté profese porodní báby, jíž už hrozilo vymizení, kombinuje vědecké důkazy a analýzy se svou vlastní širokou zkušeností přírodní medicíny," praví se v odůvodnění.

Předsedkyně čadské organizace na ochranu lidských práv Jacqueline Moudeinaová je oceněna za "neúnavné úsilí a velké osobní riziko při získávání spravedlnosti pro oběti bývalého prezidenta Hisséna Habrého", obviňovaného z umučení stovek svých protivníků během svého pobytu u moci v letech 1982 až 1990.

Ve španělské Barceloně založená mezinárodní organizace GRAIN podporuje rolníky a zemědělské komunity v rozvojových zemích proti velkým korporacím vykupujícím ornou půdu nebo vnucujícím zemědělcům nevýhodné leasingové smlouvy. Za těmito korporacemi stojí většinou velké koncerny či investiční agentury, často ale také místní válčící bossové, povstalečtí předáci či jiní, demokraticky nelegitimizovaní činitelé. Výsledkem jejich činnosti je ožebračování milionů lidí a ničení jejich tradičního způsobu života.

Letošní alternativní Nobelovy ceny budou laureátům předány 5. prosince ve Stockholmu.

Alternativní ocenění je pravidelně udělováno za aktivitu v oblasti boje s chudobou a dalšími sociálními nerovnostmi, v oblasti ochrany životního prostředí či prosazování lidských práv. Ocenění založil v roce 1980 na britském ostrově Man švédský milionář německého původu Jacob von Uexküll s cílem věnovat se těm oblastem lidské činnosti, na které oficiální Nobelova cena nepamatuje. Prostředky na projekt získal prodejem rozsáhlé sbírky známek. Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, ale musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn.

Další konkurenční cena?

V tentýž den se udílela norská cena v oblasti lidských práv Rafto. Dostala ji organizace chránící sexuální menšiny v Ugandě. "Organizace Sexuální menšiny Ugandy je oceňována za úsilí o zachování nejzákladnějších lidských práv pro všechny tak, aby se nikdo nestával obětí diskriminace kvůli sexuální orientaci nebo pohlaví."

V Ugandě je homosexualita zakázána, návrh zákona z října 2009 dokonce počítal s trestem smrti za sexuální styk dvou osob stejného pohlaví, pokud by jedna byla nezletilá. Ugandský parlament návrh zákona teprve po protestech mezinárodní veřejnosti odložil. Na domácí půdě právě organizace Sexuální menšiny Ugandy proti zákonu neohroženě bojovala, což nadace Rafto nyní oceňuje.

Cenu uděluje nadace Thorolf Rafto Foundation for Human Rights, nesoucí jméno norského profesora a aktivisty boje za lidská práva. Vytvořena byla v roce 1986 a ocenění je často udělováno méně známým osobnostem bojujícím za lidská práva s cílem povzbudit je k další činnosti a seznámit širší veřejnost s jejich osudem. Nositelé tohoto ocenění se později už čtyřikrát stali laureáty Nobelovy ceny za mír.

Autor: ČTK Foto: The Right Livelihood Award

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ