Nová vláda v Nizozemí je prakticky pod střechou. Předáci liberální VVD, křesťanskodemokratické CDA a antiislamistické PVV dnes po tvrdých vyjednáváních konečně dospěli k dohodě o menšinové vládě VVD a CDA, kterou bude v parlamentu podporovat strana Geerta Wilderse.
Dlouhá jednání mezi třemi stranami nechávají už týdny tušit, že pozice kritika islámu a nizozemského poslance Wilderse bude v budoucím rozdělení moci v Nizozemí výrazně silnější, než tomu obvykle bývá u stran, jež se tím či oním způsobem zaváží k tolerování kabinetu. Antiislamisté nebudou mít v samotném kabinetu žádné zástupce.
Podle nedávných průzkumů většina Nizozemců model nové vlády 2 + 1, který je v jejich zemi něčím novým, podporuje.
Mark Rutte (VVD, budoucí premiér, Maxime Verhagen (CDA) a Geert Wilders (PVV) předloží zítra výsledky vzájemného jednání svým poslaneckým frakcím.
Jednání o nové holandské vládě trvají už 111 dní (poválečný průměr je 80 dnů). Jedinou překážku tvoří jen sjezd CDA, který se pravděpodobně sejde v soboti v Arnhemu. Část politiků křesťanských demokratů se stále staví proti vládní spolupráci s wildersovci.
Jejich počet se ale během takzvaného formování nového kabinetu, jehož jednotlivá kola vede vždy pověřenec nizozemské královny, postupně snižoval. A sice v souvislosti s tím, jak se sbližovaly postoje budoucích koaličních partnerů.
Červnové předčasné parlamentní volby v Nizozemí měly dva velké vítěze: liberály z VVD z VVD a stranu PVV prominentního antiislamisty Wilderse. Připomeňme si výsledky hlasování. Těsným vítězem voleb do dolní komory nizozemského parlamentu (Generální stavy) byli pravicoví liberálové z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) vedení Markem Ruttem, kteří obsadí 31 míst ve 150 členném parlamentu.
Hned za nimi se s 30 křesly umístili sociální demokraté (PvdA) na čele s volebním "tahounem" jejich kandidátky (tak se mu v holandštině říká) Jobem Cohenem, exprimátorem Amsterdamu. Je zajímavé, že socialisté zvítězili ve čtyřech největších městech Nizozemí: Amsterdamu, Rotterdamu, Haagu a Utrechtu.
Třetí příčku obsadila Strana pro svobodu (PVV) kritika islámu Wilderse. Na jeho triumfu, jak úspěch antiislamisty hodnotila část domácích médií, se lze dívat z několika úhlů. Jako na velký úspěch, protože PVV posílila v parlamentu z dosavadních devíti na 24 poslance, tak jako na určité zklamání, neboť loni a ještě začátkem letoška se partaj měsíce držela na špici popularity.
V jednu chvíli se jí v průzkumech přisuzovalo až 32 křesel a Wilders se v diskusích přetřásal jako možný budoucí premiér.
Konečným výsledkem jednání o nové vládě je ale po téměř čtyřech měsících pravicová koalice.