Arabové bez víza do EU. Šílenství, či rozumný krok?

Zahraničí
26. 2. 2014 14:00
SAE do Schengenu?
SAE do Schengenu?

Evropský parlament (EP) bude ve čtvrtek 27. února na svém plenárním zasedání ve Štrasburku hlasovat o tom, zda smějí Spojené arabské emiráty (SAE) přistoupit k Schengenské úmluvě. To by Emiráťanům umožnilo cestovat bez víza do zemí Evropské unie. Tento krok vyvolává emoce.

SAE jsou pro Unii důležitým obchodním partnerem. Neuvědomují si však europoslanci dostatečně, že v emirátech se mimo jiné stále závažným způsobem porušují lidská práva a neděje se téměř nic, co by naznačovalo, že dojde ke zlepšení situace?

A že emiráty by měly být zapsány na seznam zemí, jejichž občané můžou cestovat do Unie bez víza, až tehdy, kdy se zaváží, že budu respektovat práva především občanů EU? 

Plénum Evropského parlamentu. O bezvízovém styku mezi bruselským spolkem a SAE se uvažuje už nějakou dobu, ke zlomu ve smyslu vstřícnosti vůči emirátům došlo zhruba na jaře minulého roku. Zprvu proti tomu měly výhrady hlavně Rakousko, Německo a Belgie. Účast na Schengenské úmluvě s sebou nese i to, že cestovní dokumenty Emiráťanů by platily také v Norsku a ve Švýcarsku.    

Klima v oblasti lidských práv se v emirátech v uplynulých měsících ještě zhoršilo. Zvýšil se počet politických procesů připomínajících šou, jejichž obětí se stávají už i ti, kdo na sociálních médiích kritizují třeba zvůli domácích úřadů. Pronásledování jsou stále častěji vystaveni také rodinní příslušníci politických vězňů.

Obětí porušování lidských práv se opakovaně stávají i občané EU. Že soudci v emirátech, tedy v islámské zemi, potrestají zahraniční turisty, kteří souloží na pláži, lze pochopit. Ale to jsou spíše jen ecxesy. Třeba loni ale úřady v emirátech uvěznily Norku, která oznámila, že byla znásilněna. Letos skončila za mřížemi Rakušanka, jež podala trestní oznámení kvůli znásilnění na jednoho Jemence.

S emirátským pasem bez víza do EU? Čekal ji soud, při němž jí hrozil až rok vězení, pokud by se jí nepodařilo prokázat, že k sexu došlo bez jejího svolení. Místní právníci jí dokonce radili, aby si podle islámského zvyku Jemence raději vzala za manžela. Samostatnou kapitolou je situace gastarbajtrů v emirátech, která se nijak výrazněji nelepší.

Bohaté emiráty u Perského (Arabského) zálivu jsou pro Unii stále významnějším obchodním partnerem. Je ale užitečné si uvědomit, o jaké obchodní partnerství jde. Jeho značná část se realizuje v oblasti zbrojních a bezpečnostních technologií. Vládcové emirátů nakupují nejnovější zbraně doslova jako diví.

I když je přání Evropy budovat se SAE stále těsnější vztahy pochopitelné, nemůže se tak dít na úkor právního státu a lidských práv.

Lidská práva dostávají v SAE co proto

Centrum pro lidská práva v Zálivu (Gulf Centre of Human Rights) by chtělo připomenout Evropské unii postoj k lidským právům. Jelikož Evropský parlament bude ve čtvrtek 27. února hlasovat o připojení Spojených arabských emirátů k Schengenské úmluvě, existují odůvodněné pochybnosti o tom, zda jsou lidská práva nadále hlavní prioritou této instituce.

 

"My, jako organizace zaměřená na lidská práva, která pracuje v regionu, chceme vidět ze strany EU silnou reakci na porušování lidských práv v represivních zemích, jako jsou Spojené arabské emiráty. EU musí nést plnou odpovědnost za propagaci a ochranu lidských práv a demokracie v zemích Blízkého a Středního Východu", vysvětluje Khalid Ibrahim, jeden z ředitelů Centra pro lidská práva v Zálivu. "Nečinnost není v případě zemí, jak jsou Spojené arabské emiráty, možná."

 

Evropská unie by se měla chovat v souladu s rezolucí Evropského parlamentu z 26. října 2012 o zhoršení situace v oblasti lidských práv ve Spojených arabských emirátech, která "vyjádřila velké znepokojení z útoků, represí a zastrašování obránců lidských práv, politických aktivistů a občanů Spojených arabských emirátů, kteří mírumilovně využívají svá základní práva na svobodu vyjadřování, názoru a shromažďování" a vyžadovala, aby odpovědné orgány "zastavily okamžitě probíhající tvrdé zásahy" a "propustily všechny vězně svědomí a aktivisty včetně obránců lidských práv."

 

Přesto vice než po roce existují silné známky toho, že představitelé Spojených arabských emirátů nejsou ochotni reagovat na mezinárodní znepokojení. Centrum pro lidská práva v Zálivu bylo v loňském roce svědkem dramatického nárůstu útlaku obránců lidských práv a aktivistů ve Spojených arabských emirátech, který vedl k uvěznění a zadržení desítek občanů včetně právníků a akademiků. Přísná omezení svobody projevu a sdružování jsou doplněna zavedením nové legislativy, která omezuje používání internetu a sociálních médií obránci lidských práv a aktivisty.

 

"Je nám líto, že EU selhala v komplexní integraci lidských práv do politiky a jednání všech zemí EU s ohledem na Spojené arabské emiráty, a pokud bude tento týden hlasovat ve prospěch zařazení této země na seznam bezvízových států v rámci Schengenu, mohou to představitelé Spojených arabských emirátů považovat za podporu masivního porušování lidských práv, která jsou mezinárodním hnutím za lidská práva dobře zdokumentována", uzavřel Khalid Ibrahim.

 

Centrum apeluje na instituce a členské státy EU, aby společně a veřejně trvaly na tom, aby Spojené arabské emiráty okamžitě a bezpodmínečně propustily všechny zadržované obránce lidských práv a aktivisty a zaručily za všech okolností, že všichni obránci lidských práv ve Spojených arabských emirátech mohou realizovat své legitimní aktivity, aniž by se museli bát útisku a jakýchkoli zákazů včetně soudní represe.

Autor: - pp -Foto: archiv Evropského parlamentu , ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ