Armádní stíhačky vyrazily k jihokorejskému letadlu. Ztratili spojení

Zahraničí
16. 7. 2017 15:30
Korejský letoun společnosti Korean Air.
Korejský letoun společnosti Korean Air.

Dva stíhací letouny německé armády v sobotu přinutily jihokorejské dopravní letadlo přistát ve Stuttgartu, protože dispečeři s letounem ztratili spojení. Letoun společnosti Korean Air s 211 lidmi na palubě letěl ze Soulu do Curychu. Po přistání se ukázalo, že palubní rádio mělo poruchu.

K podobnému incidentu došlo týž den v Bavorsku, kde letoví kontroloři nenavázali spojení s pilotem egyptského dopravního letadla. I v tomto případě musely vzlétnout dva stroje německé armády. Tentokrát byla příčinou chyba posádky, která zvolila špatnou frekvenci spojení.

Podle mluvčího německé armády dochází v období dovolených k podobným případům častěji, protože ve vzduchu je víc letadel. Armádní letouny zasahují v případech, kdy má dopravní letadlo přeletět citlivá místa, například jaderné elektrárny nebo velká města.

V dobré paměti má německá letová služba incident z letošního března, kdy bylo varováno pět německých jaderných elektráren, protože se nepodařilo navázat kontakt s letounem mířícím do Londýna. "Mlčící" stroj tehdy převzaly německé armádní letouny od českých kolegů na hranicích s Českou republikou. Ukázalo se, že komunikační prostředky dopravního letadla přestaly fungovat už nad Maďarskem.

Autor: ČTK , DPAFoto: ČTK/AP , Wong Maye-E

Další čtení

Komunistická strana Číny za korupci vyloučila dva vysoké generály a sedm vojáků

Zahraničí
17. 10. 2025

Trump a Zelenský si schůzku pochvalovali. Ale o Tomahawcích mlčeli

Zahraničí
Aktualizováno: 18. 10. 2025 00:04
ilustrační foto

Americká armáda zasáhla proti drogové ponorce pašeráků

Zahraničí
17. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ