Britská policie hodlá zatknout spoluzakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Tím, že přenocoval na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kde rovněž požádal o azyl, porušil podmínky kauce. Assange, který na serveru WikiLeaks zveřejňoval tajné dokumenty americké armády a diplomacie, chce získat politický azyl v Ekvádoru, aby zabránil svému vydání do Švédska, kde ho policie vyšetřuje kvůli sexuálním deliktům. Podle ekvádorského tisku může být rozhodnutí o azylu otázkou hodin.
Assange byl kvůli soudnímu sporu o vydání do Švédska ve vazbě, soud ho ale propustil na kauci 200 000 liber (6,3 milionu korun). Na kauci se složilo mnoho známých osobností, mimo jiné americký režisér Michael Moore. Nyní jim hrozí, že kvůli Assangeovu útěku na ekvádorskou ambasádu o peníze přijdou.
Britská policie přiznává, že dokud je čtyřicetiletý Australan Assange na velvyslanectví, nemůže proti němu nic podniknout. Území ambasády totiž je mimo pravomoci britských úřadů.Ekvádorské velvyslanectví oznámilo, že Assange "zůstane na velvyslanectví pod ochranou ekvádorské vlády", dokud úřady v Quitu případ neposoudí. Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je s ambasádou v kontaktu a snaží se případ co nejrychleji vyřešit.
Podle právních odborníků je však nepravděpodobné, že by se Assangeovi podařilo opustit Británii, i kdyby azyl v Ekvádoru skutečně získal. "Je nepředstavitelné, že by mu britská vláda umožnila volnou cestu (z ambasády) na letiště," řekl agentuře AP britský expert na extradice Alex Carlile. "I kdyby byl v diplomatickém vozidle, městská policie může tento vůz zastavit a Assange z něj vyvést," dodal.
Assange byl v roce 2010 zadržen v Británii na žádost Švédska, kde je vyšetřován pro podezření ze sexuálních deliktů. Podmínky jeho kauce mimo jiné vyžadují, aby každou noc strávil v domě svého zastánce u Londýna.
Assange tvrdí, že se ve Švédsku ničeho nedopustil. Obvinění jsou podle něj politicky motivovaná a souvisejí s činností WikiLeaks. Server v roce 2010 zveřejnil desítky tisíc tajných dokumentů americké diplomacie a armády. Assange také naznačil, že ze Švédska by mohl být pravděpodobněji vydán do USA než z Británie.Australana ve Švédsku v roce 2010 obvinily ze sexuálních deliktů dvě ženy, které dříve pracovaly pro WikiLeaks. Zakladatel WikiLeaks zatím nebyl ve Švédsku formálně obžalován.
Britský nejvyšší soud v květnu schválil vydání Assange do Švédska a minulý týden zamítl Australanovu žádost o nové otevření případu. Extradici ale odložil o dva týdny, aby dal Assangeovi možnost obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Ekvádorští představitelé už v roce 2010 nabídli Assangeovi možnost pobytu v zemi, nemluvili však o azylu. Zakladatel WikiLeaks se později osobně setkal i s ekvádorským prezidentem Rafaelem Correou, s nímž natočil rozhovor pro ruskou televizi.
Assange pojí s Correou také odpor vůči Spojeným státům. Levicový prezident Ekvádoru ostře vystupuje proti Washingtonu. Diplomatické depeše zveřejněné na WikiLeaks také posloužily Quitu jako základ pro vyhoštění americké velvyslankyně v Ekvádoru.
Assange hraje vabank. Mimo ambasádu ho čeká zatčení
Zahraničí
20. 6. 2012 13:40
Julian Assange.
Autor: - pp -, ČTK Foto: Profimedia