Autor potopí Andersenovu sochu do moře. Natruc radnici

Zahraničí
4. 10. 2011 18:20
Andersen se prý rád koupal.
Andersen se prý rád koupal.

Už pět let zdobí socha slavného dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena centrum města Odense k radosti místních obyvatel i autora díla Jense Galschiøta. Socha se měla stát základem interaktivní "pohádkové fontány", kterou měly doplnit postavy z Andersenových pohádek. Plány radnice ale zmařila finanční krize a autor sochy se na protest rozhodl své dílo potopit do moře. Z odenského zálivu bude prý vyčnívat jen Andersenova hlava.

Podle listu The Guardian jsou viníkem neblahého osudu Galschiøtova díla peníze. Přípravný výbor pro výstavbu fontány nesehnal dost prostředků na to, aby budoucí sousoší instaloval v samém centru. S plány vybudovat levnější instalaci na jiném místě zase nesouhlasil autor. Sochař Galschiøt se nakonec rozhodl uspořádat protestní happening, jehož vrcholem bude demonstrativní "utopení" slavného pohádkáře v odenském přístavu.

Jens Galschiøt.Akce se má uskutečnit v sobotu a podle Galschiøtovy pozvánky se bude podávat "smuteční" černé pivo. Třímetrového Andersena chce umělec potopit v místním přístavu tak, aby pohádkáři vyčnívala z vody jenom hlava. Každý rok v době jeho narozenin chce Galschiøt sochu z moře vyzdvihnout a na týden přemístit na náměstí. "Možná si radnice instalaci představovala jinak, ale takhle je to aspoň nebude nic stát," komentoval svůj záměr.

Galschiøt připustil, že Andersen, který se 2. dubna 1805 v Odense narodil, byl mimořádně plachý a jako introvert by s rozruchem kolem své osoby nejspíš nesouhlasil. "Na druhou stranu se ale rád koupal ve vodě."

Autor: ČTK Foto: flickr.com - Hans S, Voice of America

Další čtení

Donald Trump

Trump: Mírová dohoda se přiblížila. Rusko prý chce, aby se Ukrajině dařilo

Zahraničí
29. 12. 2025
ilustrační foto

V USA se srazily dva vrtulníky. Jeden pilot zemřel, druhý je zraněný

Zahraničí
29. 9. 2025
ilustrační foto

Útočník v Surinamu zabil nožem devět lidí, včetně pěti dětí. Byla to jeho rodina

Zahraničí
28. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV