Ozbrojená separatistická skupina Baskicko a jeho svoboda (ETA) v neděli nabídla španělské vládě, že se v zájmu oživení mírového procesu v zemi zaváže k novým krokům, pokud na ni úřady přestanou v Baskicku útočit. Španělská vláda odmítla nové prohlášení ETA komentovat a potvrdila, že Madrid očekává, že se baskičtí separatisté definitivně zřeknou násilí.
Při rozsáhlé operaci v Baskicku a Navaře, jejímž cílem je zneškodnit komanda ETA a která trvá již od konce března, zatkla policie desítku osob. V San Sebastiánu zabavila dílnu, kde se tiskl interní bulletin ETA, a zajistila výbušniny.
Vláda musí podle ETA upustit od tohoto podle ní násilného vnucování své vůle a umožnit obyvatelům Baskicka "demokratické nástroje k budování budoucnosti". "Pokud útoky v baskické domovině skončí, jsme připraveni přijmout pevné závazky k nenásilnému vývoji," cituje organizaci baskický list Gara.
Španělská vláda odmítla nové prohlášení baskických separatistů komentovat a potvrdila, že Madrid očekává od ETA jen jediné, že se definitivně zřekne násilí.
Šéf největší opoziční Lidové strany Ángel Acebes označil prohlášení za "vydírání a ultimátum" a vyzval premiéra Josého Luise Zapatera, aby je nepřijímal.
Březnový dialog
Vláda zahájila dialog s ETA loni v březnu, kdy separatisté vyhlásili "trvalé" příměří. To však porušili atentátem loni v prosinci na madridském letišti, kde zahynuly dvě osoby. Socialistická vláda premiéra Zapatera kvůli atentátu ukončila dialog a zahájila nové pronásledování členů ETA. Ta od počátku svého boje koncem 60. let připravila o život přes osm set osob.
Jediný optimistický hlas zazněl z politického křídla ETA, zakázané strany Batasuna. Její vůdce Arnaldo Otegi označil prohlášení za "velkou příležitost" a výzvu k dohodě a mírovému procesu. ETA však v prohlášení potvrdila, že se za současných podmínek nehodlá ozbrojeného boje za samostatné Baskicko vzdát.
Obyvatelé jsou ve svých postojích nejednotní. Téměř 60 procent Španělů si přes loňský atentát podle nejnovějšího průzkumu přeje obnovení mírových jednání mezi vládou a ETA. Zhruba stejný počet však zaujímá spíše pesimistický názor.
Foto: AP