Bavorsko: Kříž není znak náboženství, jde o kulturní identitu

Zahraničí
25. 4. 2018 06:20
V Bavorsku nařídili pověsit ke vchodům do všech zemských úřadů křesťanské kříže. Mají být v tomto případě vnímány jako součást kulturní identity největší německé spolkové země.
V Bavorsku nařídili pověsit ke vchodům do všech zemských úřadů křesťanské kříže. Mají být v tomto případě vnímány jako součást kulturní identity největší německé spolkové země.

Bavorská konzervativní vláda nařídila pověsit ke vchodům do všech zemských úřadů křesťanské kříže. Nemají však být vnímány jako náboženské symboly, ale jako součást kulturní identity největší německé spolkové země. Podle agentury DPA se nařízení regionální vlády nevztahuje na budovy obecních nebo spolkových úřadů.

Bavorský premiér Markus Söder uvedl, že opatření má být výrazem "přihlášení se k identitě" a ke "kulturnímu charakteru" Bavorska. "Kříž není znakem náboženství," řekl po zasedání bavorského kabinetu, který nový předpis schválil.

Kříž, který poté Söder vyvěsil ve vstupní hale úřadu bavorské vlády, však má nepochybný náboženský původ. Do roku 2008 visel v zasedací síni bavorské vlády a byl darem někdejšího mnichovského kardinála Friedricha Wettera. Ten ho podle Södera také posvětil.

Söder sklidil kritiku ostatních stran i od veřejnosti. "Místo přibíjení krucifixů na zdi úřadů by křesťanské odpovědnosti bylo úměrné spíše uplatňování milosrdenství a lásky k bližnímu v běžné politické praxi," řekla například šéfka bavorských Zelených Sigi Haglová.

"Myslel jsem, že existuje oddělení státu od církve," napsal na Twitteru jeden z občanů. "Škoda, doufal jsem, že středověk je už za námi," poznamenal jiný. Další označil Bavorsko za "fundamentalistický náboženský stát v Německu".

V bavorských veřejných školách musejí už nyní viset kříže ve třídách. Totéž platí o tamních soudních síních. Kříže sice visí i v některých bavorských úřadech, ale z jejich vlastního rozhodnutí. Nyní půjde o povinnost.

Křesťanskosociální unie (CSU), která po desetiletí ovládá bavorskou politiku, se v poslední době obává o ztrátu své většiny v zemském sněmu ve prospěch protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Ta jí odčerpala část hlasů už v loňských spolkových volbách a CSU chce tyto voliče získat zpět do říjnových zemských voleb v Bavorsku.

Německý ministr vnitra a šéf CSU Horst Seehofer nedávno naznačil, že by podpořil zákaz nošení šátků školačkám. V březnu se jasně distancoval od kancléřky Angely Merkelové ze sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU) v debatě o tom, zda islám patří k Německu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/DPA/Karl-Josef Hildenbrand

Další čtení

AfD zaznamenala v průzkumu rekordní podporu 26 procent, vyhrála by volby

Zahraničí
22. 4. 2025

Ozbrojenci zaútočili na turisty v Kašmíru, mrtvých je nejméně 26

Zahraničí
22. 4. 2025
Kardinálové a biskupové ve Vatikánu

Kdo po Františkovi? Už se spekuluje, lidí je dost. Půjde o směřování církve

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ