V boji o svůj úřad získal italský premiér první bod. Italský Senát, horní komora parlamentu, dnes vyslovil vládě Silvia Berlusconiho důvěru. Tento výsledek hlasování se očekával, protože v horní komoře má Berlusconiho uskupení pohodlnou většinu. O nedůvěře Berlusconiho vládě má po poledni hlasovat dolní komora parlamentu.
Důvěru současné vládě vyslovilo 162 senátorů z přítomných 308. Senát má 322 členů. O hlasování v Senátu požádal sám Berlusconi.
Nejistý je naopak výsledek hlasování o nedůvěře vládě v dolní komoře, Poslanecké sněmovně, které bude vzápětí následovat. Zde je ve hře 35 hlasů poslanců, kteří podporují bývalého Berlusconiho spojence a nyní odpůrce Gianfranka Finiho. Několik poslanců ještě neoznámilo, jak budou hlasovat. Pro šéfa vlády je tedy riziko, že jeho kabinet po dvou a půl roce vlády padne, dosti reálné.
Berlusconi v pondělí varoval poslance, kteří podle něho chtějí zradit mandát, jejž jim dali voliči. "Je třeba obnovit spojenectví všech umírněných sil," prohlásil premiér a nabídl svým bývalým spojencům ze skupiny Budoucnost a svoboda pro Itálii (FLI) Gianfranka Finiho a centristům z Unie křesťanských demokratů a středu (UDC) pakt pro toto zákonodárné období.
Jestliže čtyřiasedmdesátiletý Berlusconi prohraje, bude záležet další krok na prezidentu Giorgiu Napolitanovi. Ten již prohlásil, že mu velmi záleží na stabilitě země v současné hospodářské krizi a za otřesů zasahujících společnou měnu euro.
Napolitano může jmenovat vládu podporovanou novou většinou, kde by kromě Berlusconiho Lidu svobody (PDL) a jeho spojence Ligy severu zasedli i křesťanští demokraté. Může také znovu pověřit Berlusconiho vedením země s rozšířenou koalicí, anebo rozpustit parlament a vypsat nové volby.
Poslední řešení však nevyhovuje ani opozici, která je rozštěpena, nemá charismatického vůdce a nemůže doufat ve volební úspěch. Pokud jde o stoupence Finiho, získali by podle průzkumů při volbách sedm až osm procent hlasů. Řádné volby by se měly konat v roce 2013.