Slovenská národní strana (SNS) si nechala natisknout billboardy, na kterých upravila fotografii Roma a doprovodila ji nápisem: „Abychom nekrmili ty, kteří nechtějí pracovat."
Lukáčovi Bartovi před týdnem zavolal známý, jestli by si nechtěl přivydělat. Sháněl dva potetované Romy, kteří by se nechali vyfotografovat na billboard. Bart s tím souhlasil, protože práci nemá a živí se sběrem šrotu.
"Přišli čtyři, byl mezi nimi i herec Mišo Gučík a nějaká paní, se kterou jsem potom podepsal papíry," řekl slovenskému deníku Sme Lukáčův bratr Norbert. Tehdy bratry ani nezajímalo, pro koho se nechávají fotografovat, stačila jim informace, že budou na billboardu. Lukáč Bart si pak svléknul tričko a u sousedů se nechal vyfotit. Oba s bratrem za fotografie dostali 150 eur.
Možná se měl lépe zajímat, na jaký billboard bude fotografie použitá. Byla totiž určená pro předvolební kampaň Slovenské národní strany, která je proslulá svými výroky proti menšinám, ať už jsou to Romové, či Maďaři. Fotografie byla ještě počítačově upravena - grafik přidal Lukáčovi Bartovi další tetování a zlatý řetěz kolem krku.
Když deník Sme na tyto podivné praktiky upozornil, agentura, které reklamní plochy patří, začala billboardy přelepovat. Nově tak přes ně bude nápis: "Cenzurováno". Strana tuto část kampaně hájí s tím, že není rasistická, že rasista je ten, kdo na billboardu vidí Roma. Zároveň ukázala papír se zmenšeninou billboardu, který podle ní Lukáč Bart podepsal, čímž dal straně souhlas s použitím.
"My jenom pojmenováváme problém. Rasisti jsou ti, kteří píší, že kampaň SNS je zaměřena proti Cikánům," řekla místopředsedkyně strany Anna Belousová. Řekla, že člověk na billboardu je Slovák, který má slovenskou národnost. Nicméně nevysvětlila, proč se národovci rozhodli právě pro tuto fotografii. Podle ní je kampaň zaměřená proti nepřizpůsobivým občanům, nikoli proti "Cikánům" a že strana strhává masku pokrytectví a pojmenovává problém.
Kampaň Slovenské národní strany způsobila skandál. Romské organizace žádají, aby se partaj omluvila všem Romům na Slovensku. Proti použití upravené fotografie protestují i nevládní organizace.
Foto: Sme - Tomáš Benedikovič