Blair: Evropští lídři jsou pro volný pohyb po brexitu

Zahraničí
15. 7. 2017 11:25
Bývalý britský premiér Tony Blair.
Bývalý britský premiér Tony Blair.

Představitelé států v Evropské unii si přejí změnu pravidel pro svobodný pohyb pracovních sil, což Británii otevírá možnost vyhnout se zničujícímu tvrdému brexitu. V článku pro Ústav globálních změn to napsal bývalý britský premiér Tony Blair. Zvolení Emmanuela Macrona francouzským prezidentem přiblížilo unijní reformu způsobem, který EU a Londýnu umožní sejít se na půli cesty.

Británii by takové řešení umožnilo, aby zůstala součástí největšího obchodního prostoru na světě, napsal Blair, který stál od roku 2007 v čele britské vlády. Jako premiér usiloval o zavedení eura ve Spojeném království a věřil, že jeho země součástí EU zůstane.

"Z mých diskusí s evropskými vůdci vyplývá, že jsou přístupni změnám, které by mohly Británii uspokojit, a to včetně volného pohybu," napsal Blair. Francouzi a Němci podle něj sdílejí některé britské obavy, zejména z migrace. "V otázce volného pohybu přistoupí na kompromis," konstatoval.

Expremiér obvinil britské konzervativce a labouristy, že se rozhodli pro opuštění volného trhu, aniž prozkoumali alternativy. "S přihlédnutím k tomu, co je v sázce, a vzhledem k rostoucí ceně za brexit vzniká otázka, jak můžeme smést se stolu kompromisní řešení mezi Británií a Evropou, které nám umožní zůstat v reformované Evropě," napsal v článku Blair.

Německá kancléřka Angela Merkelová v předvolebním projevu v severoněmeckém Zingstu prohlásila, že brexit a zvolení Macrona prezidentem změnilo její pohled na EU. Za silnější Evropu podle ní stojí bojovat. Pokud bude Merkelová ve volbách za dva měsíce počtvrté zvolena kancléřkou, bude usilovat o hlubší evropskou integraci.

"Pro mnoho lidí včetně mne se něco změnilo, když se Britové rozhodli odejít a když jsme s obavami sledovali volby ve Francii a Nizozemsku," řekla Merkelová. V obou zemích porazily proevropské strany populistické kandidáty. "To změnilo můj pohled," poznamenala kancléřka.

Evropa zdaleka není perfektní a v Bruselu je občas příliš mnoho byrokracie, připustila. "V posledních dvou měsících jsme si ale uvědomili, že Evropa je víc než jen byrokracie a hospodářská regulace, že desetiletí míru po druhé světové válce by bez EU byla zcela nemyslitelná," prohlásila za potlesku přítomných.

Kancléřka řekla, že je otevřená návrhům na posílení jednotné evropské měny a na zřízení funkce ministra financí eurozóny, který by dohlížel na společný rozpočet pro investice.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PA/Jeff J Mitchell

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ