Bojujme za Evropu! vyzývá německý prezident. Dlouhý aplaus

Zahraničí
22. 2. 2013 19:30
Prezident Gauck. EU je pro něj srdeční záležitost. i
Prezident Gauck. EU je pro něj srdeční záležitost. i

Čestné, emocionální, potřebné... Očekávání byla veliká. A on je naplnil. Ve svém projevu o Evropě udělil spolkový prezident Joachim Gauck lekci populistům, váhavcům a remcalům v Berlíně a dalších unijních metropolích. Ano, tak se bojuje za jednotu kontinentu.

Evropská unie udělala ve své historii řadu chyb, je ale potřeba za ni bojovat, a to zvláště v současné době, kdy její občané prožívají krizi důvěry.

Pro mladé je ž EU samozřejmostí.V napjatě očekávaném projevu, který měl nastínit budoucnost kontinentu, to dnes ve svém oficiálním sídle, berlínském zámku Bellevue, řekl dvěma stovkám přítomných hostů Gauck.

Spolkový prezident se ve své řeči pustil do křížku s široce rozšířeným skepticismem vůči EU. Ofenzívně, jasně a zřetelně.

"Evropská unie je komplikovaná, protože musí zvládat komplikované věci," prohlásil v projevu, který označil za svůj dosud nejtěžší ve funkci hlavy německého státu. Evropa se podle něj potřebuje dále sjednocovat a budovat pocit společného vlastenectví.

Vyzval, aby se občané tohoto procesu aktivně účastnili, aby nestáli opodál, když jde o evropský projekt. Lidská práva a solidarita - to jsou podle Gaucka prameny, které sjednocují a vytvářejí evropskou identitu.

Politici by neměli přehlížet rostoucí netrpělivost, frustraci a únavu, kterou občané EU reagují na důsledky hospodářské a politické krize posledních let, uvedl. Zároveň ale vyzval, aby političtí lídři k evropskému projektu přistupovali kritičtěji a přiznali si, že v minulosti se stala řada chyb.

Německý prezident Gauck a šéf Evropské komise Barroso.Gauck míní, že se třeba příliš spěchalo na rychlé přijetí mnoha zemí bývalého východního bloku, nedostatky provázely i zavádění společné měny.

Evropská unie se podle německého prezidenta stala všední součástí života a třeba mladí lidé už ji vnímají jako něco přirozeného. "Své první kapesné dostali v eurech, učí se nejméně dva cizí jazyky a na školní výlety jezdí do Paříže, Londýna, Madridu a také do Varšavy, Prahy a Budapešti," řekl Gauck. Přesto podle něj občanům unie chybí společná identita, pocit evropského vlastenectví. "Co nás jako Evropany definuje, co evropanství znamená, to je stále těžké postihnout," přiznal.

Zmínil i velkodušnost sousedů, kteří po čase nacismu přijali Němce znovu do rodiny národů. Gauck si to připomíná i ve chvílích, když nyní vidí rozezlené demonstranty v Aténách, kteří přirovnávají kancléřku Angelu Merkelovou k Adolfu Hitlerovi. V těch, kdo vytvářejí spolkovou politiku, ale nevidí nikoho, kdo by "usiloval o německý diktát".

Křehká a komplikovaná Evropa.Více Evropy podle prezidenta neznačí "německou Evropu", nýbrž "evropské Německo".

Vyzval rovněž Velkou Británii, aby setrvala v EU.

Gauck svým projevem znovu ukázal, že navazuje na velké německé prezidenty. Na Theodora Heusse, Gustava Heinemanna, Richarda von Weizsäckera a Romana Herzoga.

Německu a světu se v zámku Bellevue ukázal opravdový prezident. Politik, který umí přesvědčit jiné. Hlavně proto, že je sám přesvědčen. Sjednocená Evropa je pro něj projekt nad jiné. A pro Gaucka je to srdeční záležitost.

Autor: Petr Podaný, ČTK Foto: archiv Evropské komise , archiv

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ