Kardinál Sean Brady, nejvyšší zástupce římskokatolické církve v Irsku, vyzval v noci na úterý při tradiční půlnoční mši věřící, aby se postavili proti záměru vlády částečně legalizovat interrupce. Kabinet tak chce mimo jiné vyjít vstříc Evropskému soudu pro lidská práva, který zákaz interrupcí v této zemi kritizoval.
Irská vláda před týdnem oznámila, že chce předložit zákon, který umožní potrat při ohrožení života matky. Předcházel tomu rozruch vyvolaný smrtí ženy, která zemřela poté, co jí lékaři odmítli provést interrupci. Převážně katolické Irsko je spolu s Maltou jedinou zemí EU, kde je umělé přerušení těhotenství ilegální a stalo se ožehavým politickým tématem.
"Doufám, že každý, kdo věří, že právo na život je zásadní, nechá svůj hlas slyšet rozumným, ale zároveň jasným způsobem. Žádná vláda nemá právo odebrat toto právo nevinnému," trval na svém Brady.
Koncem října zemřela v nemocnici v irském Galway jedenatřicetiletá Indka žijící v Irsku na otravu krve, protože jí lékaři odmítli provést potrat, ačkoli plod odumřel. Nejvyšší soud sice v roce 1992 rozhodl, že potrat je legální v případě skutečného a velkého ohrožení života matky, avšak právně je to natolik nejednoznačné, že lékaři si stále nejsou zcela jisti, za jakých okolností mohou potrat provést.