Breivik chtěl vysvětlit své činy. Soudce mu odebral slovo

Zahraničí
14. 11. 2011 13:34
Anders Breivik.
Anders Breivik.

Norský atentátník Anders Behring Breivik během prvního veřejného stání neuspěl s pokusem vysvětlit vraždu 77 lidí. Soudce obviněnému odňal slovo, protože zatím se projednávají výhradně podmínky vazby a její prodloužení o dalších 12 týdnů.

Demonstranti před soudní budovou drží transparent se slovy "Žádnou tribunu pro fašisty". Advokáti obviněného předem upozorňovali, že jejich mandant bude chtít jednání využít k objasnění motivů svých zločinů. Breivik se k soudu dostavil v tmavém obleku, bílé košili a modré kravatě.

První veřejné stání s Breivikem se koná za obrovského zájmu médií a veřejnosti. Před soudní budovou v norské metropoli Oslo se už brzy ráno ráno vytvořila fronta několika stovek novinářů a převážně mladých lidí.

Podle místních médií se první zvědavci začali před budovou srocovat už od jedné ráno místního času.

V sále však bylo místo jen pro tři sta osob. Akreditováno bylo zhruba sto sedmdesát novinářů a fotoreportérů.

Pozůstalí po obětech čekají v soudní budově na zahájení prvního veřejného stání s vrahem svých blízkých. Pozůstalí po obětech o víkendu ve společném prohlášení protestovali proti "cirkusu", který se kolem Breivika rozpoutal.

Dvaatřicetiletý pravicový radikál a odpůrce islámu Breivik postřílel 22. července 69 lidí na ostrově Utøya, kde se konal letní tábor mladých sociálních demokratů. Dalších osm lidí přišlo o život při pumovém atentátu v centru norské metropole.

Sám soudní proces s Breivikem je naplánován na 10. dubna 2012. Rozsudek by měl padnout v létě před prvním výročím masakru.

Autor: ČTK Foto: montáž TÝDEN.CZ , Profimedia

Další čtení

Premiér Tusk obvinil prezidenta Nawrockého, že vede válku proti vládě

Zahraničí
7. 11. 2025
ilustrační foto

Ve Švédsku jsou tisíce gangsterů. Statistiky odhalují skandální čísla

Zahraničí
7. 11. 2025
ilustrační foto

Rusko ho stíhá za to, že se koukl na špatné webové stránky. Jak to dopadlo?

Zahraničí
7. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ