Breivik chystal útok na Obamu při předávání Nobelovy ceny

Zahraničí
2. 4. 2012 11:16
Anders Breivik.
Anders Breivik.

Norský terorista Anders Breivik chystal atentát na amerického prezidenta Baracka Obamu. K útoku mělo dojít během předávání Nobelových cen v roce 2009 v Oslu. Breivik chtěl prý odpálit automobil plný výbušnin.

Podle norského listu Dagbladet se s tím Breivik svěřil policistům během svých výslechů. Breivik prý policistům řekl, že atentát chtěl spáchat před radnicí, kde se konala slavnostní ceremonie. Útok měl být prý symbolický, protože kvůli bezpečnostním opatřením by se nedostal dostatečně blízko.

Domnívá se však, že by exploze během Obamovy návštěvy byla pro jeho ideály perfektní reklamou. Při výslechu tvrdil, že hodlal využít převleku za policistu a že ho inspiroval čin Američana Timothyho McVeigha, který v roce 1995 pomocí výbušniny zabil 168 lidí v Oklahoma City

Breivik nakonec zaútočil až o rok a půl později. Při bombové explozi v centru norské metropole a střelbě na ostrově Utøya 22. července zahynulo celkem 77 lidí.

Norská prokuratura minulý měsíc Breivika oficiálně obvinila z terorismu. Soud s Breivikem začne 16. dubna a očekává se, že potrvá asi deset týdnů. Extremistovi hrozí 21 let vězení. Není ale vyloučeno, že soud označí teroristu za nepříčetného. Dvojice psychiatrů loni na podzim dospěla k závěru, že Breivik trpí paranoidní schizofrenií, a tudíž nemůže být trestně odpovědný. Soud si ale vyžádal ještě jeden posudek o Breivikově duševním zdraví, který by měl být dokončen do 10. dubna.

Další čtení

Česko nabídlo Slovensku pomoc při problémech po odstřižení od ruského plynu

Zahraničí
20. 10. 2025
Osudná lanovka v Lisabonu

Za smrt 16 lidí v lanovce v Lisabonu mohlo chybné lano a špatné brzdy

Zahraničí
20. 10. 2025

Bulharsko povolilo Putinovi přelet nad svým územím. Na sraz s Trumpem

Zahraničí
20. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ