Británie po červnovém referendu o setrvání v Evropské unii nepočítá s jinou možností, než s odchodem ze společenství. Zaznělo to na neformální bratislavské schůzce ministrů a státních tajemníků členských zemí unie odpovědných za evropské záležitosti.
"Od britského ministra zazněla jasná věta i zde v Bratislavě - brexit je brexit. Je zřejmé, že britská vláda nepracuje s žádnými jinými alternativními plány než s těmi, které mají naplnit rozhodnutí britských občanů o vystoupení z EU," řekl státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Ivan Korčok. Ten je zároveň zmocněncem slovenské vlády pro předsednictví v EU.
Korčok uvedl, že Británie zůstává plnoprávným členem až do svého odchodu z EU. "Je v zájmu nás i Británie, aby jak do momentu notifikace (záměru vystoupit z EU), tak i do samotného odchodu se Británie obvyklým způsobem pro plnoprávného člena účastnila legislativního procesu," řekl.
O dalším vývoji v EU budou státníci 27 unijních států kromě Británie hovořit na neformálním summitu, který se uskuteční v polovině září v Bratislavě během nynějšího půlročního slovenského předsednictví.
"Po brexitu jednoduše nemůžeme obrátit list a soustředit se jen na proces odchodu Británie z Evropské unie. Máme zde určitý problém, zdvižený prst pro Evropskou unii jako celek. Vzniká nám velká vzdálenost mezi občany a evropskými institucemi. Asi by nebylo na místě říct, že máme připravený hotový recept, jak unii přiblížit k občanům," uvedl Korčok.
EU by podle Korčoka neměla po takzvaném brexitu podlehnout ani zastáncům prohloubení integrace a dalšího přenosu kompetencí na EU, ale ani těm, kteří prosazují návrat kompetencí na členské státy. "Je nevyhnutelné do toho vstoupit seriózní debatou. A ta začne v Bratislavě v polovině září," řekl.
Brexit podle Korčoka zastínil i pozitivní výsledky v unii. "Máme zjevně zásadní problém oslovit občany s mnoha pozitivními věcmi, které evropská integrace přináší. Otevřeně zaznělo, že si musíme přestat posílat vzkazy - na jedné straně členské státy do Bruselu, když jsou často kritizovány evropské instituce, na druhé straně nepřispívá této komunikaci, když dostáváme vzkazy z Bruselu, že za problémy jsou zodpovědné hlavně členské státy," uvedl Korčok.
Dvoudennímu jednání ministrů předcházela schůzka se zástupci zemí, které usilují o vstup do EU. "Když země přinášejí konkrétní výsledky, tak na konci slovenského předsednictví bude nevyhnutelné, aby členské státy zareagovaly a umožnily posun směrem k členství," sdělil Korčok. Právě téma rozšiřováni unie patří k prioritám slovenské diplomacie.
"Brexit je brexit". Londýn má jasno, v EU nezůstane
Zahraničí
25. 7. 2016 18:30
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: ČTK , PA/Daniel Leal-Olivas