Brit bude <span>žít s Eskymáky</span>. Zaznamená jejich jazyk

Zahraničí
13. 8. 2010 13:00
Malé jazyky mizejí ze světa většinou bez možnosti záchrany.
Malé jazyky mizejí ze světa většinou bez možnosti záchrany.

Malé jazyky mizejí ze světa většinou bez možnosti záchrany.Britský vědec Stephen Pax Leonard v neděli vyrazí do Grónska a rok bude žít mezi tamními Eskymáky, aby zdokumentoval jejich život. Zajímá ho národ obývající nejsevernější části světa, jehož způsob života je ohrožen globálním oteplováním. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC.

Leonardovým oborem je antropologická lingvistika a zajímají ho především jazyky malých komunit.

Mezi Eskymáky se chce nejdříve naučit jejich severnímu dialektu zvanému inuktun a pak se chce pustit do archivace jejich literatury, písní a pověstí.

Grónští Eskymáci se po staletí živí lovem ve velmi odlehlých oblastech zeměkoule, kterou Leonard nazývá kulturním centrem Grónska. "Jejich život stojí a padá s lovem mořských savců. Loví je tradičními metodami, používají kajaky a saně tažené psy.

Grónští Eskymáci s úlovkem - narvalem.Vlivem globálního oteplování je jejich životní styl v ohrožení. Led se ztenčuje, takže dostat se k úlovkům tímto způsobem je stále nebezpečnější," řekl vědec.

Jazyk Eskymáků není plně písemně zaznamenán. Leonard hodlá s domorodci po příjezdu hovořit dánsky, ale myslí si, že jejich řeč ovládne za několik měsíců tak, aby mohl začít vstřebávat písně a pověsti.

Dialektem inuktun hovoří asi tisíc lidí. "Chci ten jazyk zaznamenat a odevzdat jej komunitám v takové formě, aby mu rozuměly další generace a mohly jej používat. Zemře-li jazyk, zemře s ním dědictví i národ," řekl Leonard.

Eskymácké slečny v tradičním úboru.Na roční pobyt mezi Eskymáky se těší, ale má také obavy. Čeká ho několik měsíců naprosté tmy, jelikož slunce zapadne 24. října a objeví se znovu až 8. března.

Zimní teploty jsou běžně kolem minus 25 stupňů Celsia.

"Pobýval jsem několikrát v chladných oblastech, ale nikdy tam, kde není světlo po celé týdny. Bude to obtížné a myslím, že to má vliv na psychiku," řekl Leonard.

Nejtěžší pro něj ale prý bude zvyknout si na stravu složenou hlavně z masa mořských savců. "Budou to tuleni, mroži a narvalové - hrozně mastný jídelníček chudý na uhlovodany, ovoce a zeleninu. Budu jíst vitaminové doplňky," řekl vědec.

Bydlet bude v domě místního kněze. Je v něm sice elektřina, ale podobně jako v obydlích ostatních Eskymáků chybí tekoucí voda. Voda se získává rozpouštěním ledu. "Obyčejná věc jako vykoupání zabere hodiny," říká Leonard.

Grónští domorodci na snímku z roku 1917.

Foto: www.profimedia.cz a Wikipedia
   

Autor: BBC, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ