Britský vědec Stephen Pax Leonard v neděli vyrazí do Grónska a rok bude žít mezi tamními Eskymáky, aby zdokumentoval jejich život. Zajímá ho národ obývající nejsevernější části světa, jehož způsob života je ohrožen globálním oteplováním. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC.
Leonardovým oborem je antropologická lingvistika a zajímají ho především jazyky malých komunit.
Mezi Eskymáky se chce nejdříve naučit jejich severnímu dialektu zvanému inuktun a pak se chce pustit do archivace jejich literatury, písní a pověstí.
Grónští Eskymáci se po staletí živí lovem ve velmi odlehlých oblastech zeměkoule, kterou Leonard nazývá kulturním centrem Grónska. "Jejich život stojí a padá s lovem mořských savců. Loví je tradičními metodami, používají kajaky a saně tažené psy.
Vlivem globálního oteplování je jejich životní styl v ohrožení. Led se ztenčuje, takže dostat se k úlovkům tímto způsobem je stále nebezpečnější," řekl vědec.
Jazyk Eskymáků není plně písemně zaznamenán. Leonard hodlá s domorodci po příjezdu hovořit dánsky, ale myslí si, že jejich řeč ovládne za několik měsíců tak, aby mohl začít vstřebávat písně a pověsti.
Dialektem inuktun hovoří asi tisíc lidí. "Chci ten jazyk zaznamenat a odevzdat jej komunitám v takové formě, aby mu rozuměly další generace a mohly jej používat. Zemře-li jazyk, zemře s ním dědictví i národ," řekl Leonard.
Na roční pobyt mezi Eskymáky se těší, ale má také obavy. Čeká ho několik měsíců naprosté tmy, jelikož slunce zapadne 24. října a objeví se znovu až 8. března.
Zimní teploty jsou běžně kolem minus 25 stupňů Celsia.
"Pobýval jsem několikrát v chladných oblastech, ale nikdy tam, kde není světlo po celé týdny. Bude to obtížné a myslím, že to má vliv na psychiku," řekl Leonard.
Nejtěžší pro něj ale prý bude zvyknout si na stravu složenou hlavně z masa mořských savců. "Budou to tuleni, mroži a narvalové - hrozně mastný jídelníček chudý na uhlovodany, ovoce a zeleninu. Budu jíst vitaminové doplňky," řekl vědec.
Bydlet bude v domě místního kněze. Je v něm sice elektřina, ale podobně jako v obydlích ostatních Eskymáků chybí tekoucí voda. Voda se získává rozpouštěním ledu. "Obyčejná věc jako vykoupání zabere hodiny," říká Leonard.
Foto: www.profimedia.cz a Wikipedia