Británie chystá průlom. Chce lordy do sněmovny volit

Zahraničí
8. 3. 2007 09:07
Parlament
Parlament

ParlamentBritští zákonodárci se ve čtvrtek vyslovili v hlasování pro reformu, na jejímž základě by byli všichni členové Sněmovny lordů voleni. Dosud je naprostá většina lordů na svůj post jmenována nebo získává křeslo dědictvím z otce na syna.

Výsledek hlasování poslanců je premiérou v historii britského parlamentu, ale neznamená, že lordi budou automaticky voleni. Hlasování mělo totiž jen informativní ráz pro vládu, která připravuje návrh zákona k reformě Sněmovny lordů. Pro radikální reformu se vyslovilo 337 zákonodárců, proti jich bylo 224.

Premiér Tony Blair se před lety k této reformě zavázal. Jeho úsilí však bylo dosud neúspěšně. Nyní se údajně chystá navrhnout, aby bylo volených lordů alespoň 50 procent. Čtvrteční vyjádření poslanců mu však podle místních komentářů možná vrátí odvahu usilovat o radikálnější změnu tradičního sestavování Sněmovny lordů.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Hormuzský průliv, ilustrační foto

Trump poznamenal, že po porážce Íránu prohlásí Hormuzský průliv za území USA

Zahraničí
14. 8. 2026
Cambridge, Velká Británie, ilustrační foto

V Londýně nalezli mrtvého akademika Ardaye, který byl obviněn z plagiátorství

Zahraničí
14. 8. 2026

Francouzská Ústavní rada zamítla zákaz sociálních sítí dětem mladším 15 let

Zahraničí
14. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ