O úřad britského premiéra se utkají ministryně vnitra Theresa Mayová a náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová. Výsledek celostranického korespondenčního hlasování bude znám do 9. září. Konzervativní poslanci dnes z kandidátky vyřadili ministra spravedlnosti Michaela Govea, čímž rozhodli, že v čele britské vlády podruhé v historii stane žena. Dosud jedinou premiérkou Spojeného království byla Margaret Thatcherová.
Původně se o vedení Konzervativní strany a tím i o úřad ministerského předsedy ucházelo pět kandidátů. V úterním hlasování poslanců vypadl někdejší ministr obrany Liam Fox a z klání poté odstoupil ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb, který skončil předposlední.
"Toto hlasování ukázalo, že Konzervativní strana se dokáže sjednotit. Pod mým vedením se tak i stane," řekla Mayová po oznámení dnešních výsledků. V projevu dále přislíbila odhodlané vedení výstupových rozhovorů s EU a také přeměnu Británie v zemi, která slouží všem a ne jen privilegované vrstvě.
Mayová ve čtvrtek opět potvrdila roli favoritky, když z 329 hlasů získala 199, což bylo o zhruba třicet více než v úterý. Druhou Leadsomovou, za kterou se postavil jeden z vůdců kampaně pro odchod Británie z EU Boris Johnson, v kandidatuře podpořilo 84 zákonodárců, v úterý tak učinilo 66 poslanců.
Gove, který dlouhodobě podporoval Johnsona, ale poté ho nečekaně označil za nevhodného pro premiérský úřad a rozhodl se kandidovat sám, získal dnes 46 hlasů. Oproti úternímu hlasování dva hlasy ztratil.
Leadsomová, která po čtvrtečním hlasování s prohlášením nevystoupila, mezitím čelí pochybnostem, zda by vůbec byla schopná zemi vést. Její kampaňový manažer a poslanec Tim Loughton podle BBC prohlásil, že Leadsomová je dostatečně kvalifikovaná.
O tom však pochybuje například ministryně energetiky Amber Ruddová, která je nyní nadřízenou Leadsomové. "Myslím si, že problémem je fakt, že nemá zkušenosti z kabinetu a ani jako náměstkyně, kterou je druhým rokem," řekla Ruddová, která podporuje Mayovou.
Podle někdejšího ministra pro zaměstnanost a penzijní reformu Iaina Duncana Smithe ale nedostatečná zkušenost není na překážku, neboť tato nevýhoda Leadsomové se v nadcházejících týdnech změní.
Gove po hlasování řekl, že je zklamán, že ho poslanci ze souboje vyřadili. Obě zbývající kandidátky nicméně označil za respektované a řekl, že je rád, že Británie bude mít podruhé v historii premiérku. Gove zatím nesdělil, koho v kampani podpoří, někteří jeho přední zastánci se již ale přiklonili k Mayové.
Zúžením kandidátky na dva uchazeče konzervativní poslanci uzavřeli první část výběru nového předsedy strany a budoucího premiéra. Nyní mohou v korespondenčním hlasování rozhodovat všichni členové strany. Deník The Telegraph napsal, že jasno by o vítězi mohlo být dříve než v dosud plánovaném oficiálním zářijovém termínu. Tím by rychleji skončilo období nejistoty poté, co po červnovém vítězství zastánců brexitu (odchodu Británie z EU) v referendu oznámil rezignaci současný premiér David Cameron. Ten chce vládu opustit na podzim.
Od Cameronova nástupce se očekává, že v Bruselu aktivuje článek 50 lisabonské smlouvy o reformě EU, který řeší odchod ze společenství. Zatímco Mayová již dala na vědomí, že v případě svého vítězství předpokládá, že tak neučiní do konce letošního roku, Naopak Leadsomová chce zahájit výstupové rozhovory co nejdříve. Po aktivaci zmíněného článku začne dvouletá lhůta pro vyjednání podmínek odchodu z EU, pro který se v referendu rozhodlo 52 procent hlasujících.