Nová britská vláda podniká poměrně radikální kroky k větší transparentnosti státní správy. Ale jde ještě dál. Posledním krokem je iniciativa místopředsedy vlády Nicka Clegga s názvem "Vaše svoboda". Cílem má být přesun větší moci ze státu na lidi.
Šéf liberálních demokratů Nick Clegg napsal článek pro Daily Telegraph, ve kterém popisoval iniciativu "Vaše svoboda". "Jsme přesvědčeni, že lidé, nikoli politici, jsou ti, kteří vědí, co je nejlepší. Proto žádáme občany Británie, aby nám řekli, jak mají být obnoveny jejich svobody," napsal Clegg. "Žádáme vás o nápady, jak chránit naše těžce získané svobody a zrušit zbytečné zákony."
Příčinou nedobrého stavu v oblasti zákonodárství jsou podle Clegga i labouristé, kteří za 13 let zaplevelili systém řadou zákonů, které postrádají smysl. Místopředseda vlády slibuje, že každý návrh bude přečten a ty nejlepší předány parlamentu. Lidé se mají soustředit především na tři oblasti - 1) na zákony, které rozežírají občanské svobody, 2) na regulace, které dusí podnikání a činnost charit a 3) zákony, které nejsou potřebné a podle kterých mohou být kriminalizováni pokojní občané.
PSALI JSME: Británie zná složení vlády, politici našli společnou řeč
Je pravděpodobné, že mezi normami, které se ocitnou "v nemilosti", bude například ta, která umožňuje odebírání otisků prstů dětem bez souhlasu rodičů. Někteří lidé budou chtít třeba změny v zákoně o lidských právech či zrušení zákazu lovu na lišky. Ale ne všechno se dostane na seznam Nicka Clegga, který by měl být představen na podzim a je v současnosti označován jako Velký reformní zákon.
Na občany se mezitím obrátilo už i ministerstvo financí, na jehož stránkách se objevil formulář s názvem "Spending Challenge". Do něj mohou lidé, primárně státní zaměstnanci, napsat své návrhy, kde by se dalo ušetřit. "Současný rozpočet přichází s 25procentními škrty ve většině ministerstev. Žádáme vás, abyste nám pomohli identifikovat, kde se dá ušetřit, takže budeme moci seškrtat veřejné výdaje férově a odpovědně," píše se v textu u formuláře. Každý z návrhů má být zvážen na příslušném ministerstvu a změny ve výdajích mají být oznámeny v říjnu.
Už dříve začala vláda zveřejňovat platy zaměstnanců britského státu tak, aby měli daňoví poplatníci přehled, na co jdou jejich peníze. Tomu má napomoci i zveřejňování všech dokumentů o státních zakázkách nad 10 tisíc liber na jedné webové stránce od září. Od ledna 2011 se pak budou zveřejňovat všechny nové smlouvy, které vláda uzavře. Od listopadu budou k dispozici podrobnosti o všech státních výdajích nad 25 tisíc liber (asi 760 tisíc korun). A konečně, od ledna budou muset místní úřady zveřejňovat dokumenty o zakázkách nad 500 liber (asi 15 tisíc korun), všechny smlouvy v hodnotě nad 500 liber a podrobnosti o všech výdajích nad 500 liber.
Foto: www.profimedia.cz, ČTK/AP