Britské školy - <span>možná přijde i imám</span>

Zahraničí
25. 3. 2008 12:48
Śíitští imámové v Íránu
Śíitští imámové v Íránu

Śíitští imámové v ÍránuNejvětší britské učitelské odbory navrhují radikální plán reorganizace náboženské výchovy. Každý žák by měl mít na škole přístup ke své víře. Podle vyučujících by studenti nemuseli navštěvovat oddělené (segregované) školy, pokud se dostanou ke svému náboženství v jakémkoli zařízení.

V mnoha městech Velké Británie stojí blízko sebe školy téměř výlučně pro bílé a na druhé straně převážně pro muslimy. Před rokem učitelé volali po zastavení růstu církevních institucí v obavách z „elitářství" a „růstu islamofobie". Nyní navrhují řešení.

Kdyby projekt Národní odborové organizace učitelů (National Union of Teachers, NUT) uspěl, musely by křesťanské školy ve svých třídách povolit imámům nebo rabínům učit náboženství muslimy a židy.

Ve státních muslimských zařízeních by naopak mohl například katolický kněz vyučovat římskokatolické děti, pokud by na škole nějaké byly.

Prostor pro víru

Víra je důležitá věc a proto by každý měl mít možnost si vybratV britském státním systému je anglikánských a římskokatolických církevních vzdělávacích ústavů přes sedm tisíc. Muslimské školy se počítají na desítky.

Odborářský návrh také vyzývá všechny církevní školy, aby přestaly diskriminovat uchazeče kvůli jejich víře. „Jde nám o snížení poptávky po církevních školách. Uděláme jednoduše víře prostor na všech školách," řekl listu The Independent generální tajemník NUT Steve Sinnott. „Podle mého názoru by se měly školy snažit najít pro náboženství místo v rozvrhu."

Plán NUT však už narazil na tuhý odpor představitelů církví a ředitelů škol. „Je na církvi, aby vykládala víru lidem. Je na školách, aby učily o víře," uvedl tiskový mluvčí anglikánské církve.

John Dunford, generální tajemník Asociace vedoucích základních a středních škol (The Association of School and College Leaders, ASCL), varuje: „Jak chcete vůbec kontrolovat, co se bude na vaší škole učit?"

Cílem NUT je zlepšit integraci jednotlivých etnik a vyznání ve společnosti. Podle oficiálních údajů Úřadu pro národní statistiky (Office for National Statistics) žilo ve Velké Británii v roce 2001 4,6 milionu lidí zařazených do kolonky "etnická minorita".

Foto: Profimedia

Autor: - els -

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ