Vyšetřovatelé britského úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) dokončili prohlídku kanceláří poradenské společnosti Cambridge Analytica. Analytická společnost je obviněna z neoprávněného získání dat 50 milionů uživatelů Facebooku a jejich využití pro účely politického marketingu. Nyní budou vyšetřovatelé hodnotit získané informace, pak rozhodnou o dalším postupu, uvedl mluvčí ICO.
V pátek pozdě večer, po rozhodnutí soudu, vstoupilo do centrály Cambridge Analytica zhruba dvacet úředníků s označením, že patří k ICO. Prohlídka kanceláří skončila dnes brzy ráno, uvedla agentura Reuters.
Vyšetřování ICO se podle Sky News zabývá nabytím a využitím dat ze strany Cambridge Analytica, její mateřské organizace SCL Group a profesora cambridgeské univerzity Aleksandra Kogana, jehož aplikace umožnila Cambridge Analytica přístup k desítkám milionů facebookových profilů.
Kauzou kolem neoprávněného sběru dat se v Británii zabývá také parlament, jehož výbor pověřený problematikou falešných zpráv tento týden požádal o vysvětlení zakladatele a šéfa společnosti Facebook Marka Zuckerberga.
Facebook kvůli údajnému porušení interních pravidel o sběru a přechovávání dat ihned po zveřejnění zjištění o Cambridge Analytica minulý týden s firmou, jakož i s SCL Group, přerušil spolupráci. Zuckerberg ve své první reakci ve středu přiznal chyby své společnosti a slíbil pro uživatele do budoucna lepší možnosti ochrany dat. Současně ale zaznívá kritika, že sociální síť o problému snadného přístupu k uživatelským informacím dlouho věděla a nic s ním nedělala.
Cambridge Analytica analýzou rozsáhlých datových souborů a úzce zacílenou reklamou pomáhala v předvolební kampani současnému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi a údajně také zastáncům brexitu. Na záznamech pořízených skrytou kamerou reportérem britské televize Channel 4 říká její bývalý šéf Alexander Nix, že SCL Group působila také v Česku.