Brusel se bojí teroristického útoku. Ohňostroj nebude

Zahraničí
30. 12. 2015 22:45
Bruselský ohňostroj.
Bruselský ohňostroj.

Brusel ve středu kvůli hrozbě teroristického útoku zrušil plánovaný silvestrovský ohňostroj. Město nechce zbytečně riskovat, uvedl starosta Yvan Mayeur. V úterý zadržela policie v belgické metropoli dvě osoby podezřelé z přípravy atentátu "ke konci roku".

"Je lepší, když nebudeme podstupovat žádné riziko," uvedl starosta Mayeur. Situaci v hlavním městě úřady podle něj nadále prověřují. K rozhodnutí zrušit oslavu příchodu nového roku prý dospěl po konzultaci s ministrem vnitra. Loni podle starosty přišlo Silvestr do metropole oslavit asi 100 tisíc lidí. "Za těchto okolností nemůžeme zkontrolovat každého," uvedl Mayeur.

Belgický premiér Charles Michel uvedl, že rozhodnutí považuje v současné "nejisté situaci" za ospravedlnitelné.

V úterý policie zadržela dvě osoby podezřelé z přípravy útoků ve jménu radikální organizace Islámský stát (IS) na "několika symbolických místech v Bruselu", které měly být údajně spáchány ke konci roku. Později státní zastupitelství muže zadržené v oblasti Bruselu a Lutychu obvinilo z podílu na činnosti teroristické skupiny, verbování a řízení teroristů a z přípravy atentátů.

Terči útoku mohli být podle prokurátora policisté či vojáci. Jedním z cílů mohlo být také centrální historické náměstí Grande Place, kde příchod nového roku každoročně slaví řada lidí. Zbraně ani výbušniny policisté při domovních prohlídkách u zadržených ale nenalezli.

Zrušení silvestrovských oslav následuje více než šest týdnů po útocích v Paříži, kde islamisté zavraždili na různých místech 130 lidí a dalších nejméně 350 zranili. Stopy zavedly vyšetřovatele i do Belgie, kde někteří ze skupiny útočníků žili.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP , Geert Vanden Wijngaert

Další čtení

Taneční sál Bílého domu odolá podle Trumpa útoku dronů

Zahraničí
31. 3. 2026

EK vyzvala Slovensko zrušit dvojí ceny na prodej nafty, Fico ji za to kritizoval

Zahraničí
30. 3. 2026
Keporkak - ilustrační foto

Keporkakovi Timmovi se v Německu znovu podařilo vyprostit z mělčiny. Ale slábne

Zahraničí
31. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ