Evropská komise dnes předložila návrh na reformu schengenské dohody o volném pohybu osob. Návrh rozšiřuje podmínky pro obnovování hraničních kontrol a dává komisi právo o těchto kontrolách rozhodovat, což dosud náleželo samotným státům. Proti této změně v pravomocích již protestovaly některé země EU, především Německo, Francie a Španělsko.
Bruselská exekutiva musela ustoupit tlakům zemí jako Francie, které požadovaly, aby se rozšířily možnosti pro obnovování kontrol na jejich hranicích.
Dosud se smí obnovovat kontroly osob na hranicích jen v případě teroristické hrozby či po dobu velkých politických, sportovních a dalších mimořádných událostí v zemi. Nyní by se tak mohlo dít i v případě velké imigrační vlny či nedostatků v hraničních kontrolách sousedního státu.
Komise výměnou za toto rozšíření podmínek ale požaduje, aby státy o obnovování kontrol nerozhodovaly jako dosud samy, ale aby žádaly o souhlas Brusel.
EK obhajuje svůj plán, který potřebuje souhlas členských zemí a Evropského parlamentu, tvrzením, že ochrání právo Evropanů na svobodné cestování před jednostrannými rozhodnutími vlád.
"S těmito návrhy zabezpečíme budoucnost Schengenu," uvedla eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová, která návrh připravila.
Německo, Francie a Španělsko se v úterý ve společném prohlášení vyslovily proti snahám Bruselu znemožnit státům samostatně rozhodovat o dočasném znovuzavádění hraničních kontrol. Zdůraznily, že pouze jednotlivé státy mohou na základě hodnocení národní bezpečnostní situace rozhodovat o dočasných hraničních kontrolách. Ony prý nesou odpovědnost za ochranu své vnitřní bezpečnosti.
Brusel chce naopak zamezit opakování situace, kdy si chtějí jednotlivé státy ochranu hranic řešit po svém, jak to v poslední době ukázaly Francie a Dánsko.
Francie a Itálie už na jaře naznačovaly přání obnovit hraniční kontroly uvnitř schengenské zóny, a Paříž dokonce zvažovala možnost pozastavit schengenské dohody o volném pohybu osob. Chtěla tak čelit přílivu přistěhovalců z Tuniska a Libye přes Itálii.
Francie 17. dubna vyhrotila spor tím, že zablokovala na několik hodin své hranice pro železniční spoje z Itálie. Na hranicích tak uvízl vlak s tuniskými imigranty.
Dánsko zase nedávno na svých hranicích obnovilo celní kontroly, a to údajně natrvalo. Změna se má projevit v provádění namátkových kontrol zaměřených proti údajně rostoucímu počtu případů nelegálního pašování zboží.
Schengenský prostor nyní tvoří země EU s výjimkou Kypru, Británie, Irska, Bulharska a Rumunska. Naopak mimo EU jsou do něj zapojeny Island, Norsko a Švýcarsko. Česko k systému přistoupilo v prosinci 2007.