Budou mít Němci vlastní teroristy? Azyly pro migranty stále lákají útočníky

Zahraničí
29. 4. 2016 17:01
Policejní auto (ilustrační foto).
Policejní auto (ilustrační foto).

Ubytovny pro žadatele o azyl jsou v Německu nadále terčem útoků. Jen letos zaznamenala policie 368 trestných činů namířených proti nim. S odvoláním na Spolkový kriminální úřad (BKA). Za celý loňský rok bylo podobných deliktů 1031.

Motivem drtivé většiny letošních trestných činů namířených proti ubytovnám - od sprejování nenávistných nápisů na budovy po žhářské útoky - byl krajně pravicový názor pachatelů, uvedla BKA. Z 368 případů jich extremisté spáchali 340, u zbylých 28 se to zatím nepodařilo prokázat ani vyvrátit.

Většina letošních trestných činů se týkala poškození majetku (137) a podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka (87). Násilných trestných činů namířených proti běženeckým ubytovnám a jejich obyvatelům bylo 73. Ve čtyřiceti případech došlo ke žhářským útokům.

Vyšetřovatelé podle listu Süddeutsche Zeitung považují za možné, že se v Německu začaly tvořit krajně pravicové zločinecké organizace či dokonce teroristické skupiny. Naznačuje to údajně fakt, že útoky se hromadí v určitých regionech, ale i to, že útočníci mají k dispozici výbušniny. Nejméně u dvou teroristických skupin, které policie letos buď zadržela nebo obvinila, se našly dělobuchy z České republiky, které měly sloužit k výrobě bomb. Na rozdíl od Německa lze takové dělobuchy v Česku zakoupit bez zvláštního povolení.

Útočníci se podle BKA snaží cílenými akcemi vyvolat ve společnosti "atmosféru strachu". Kromě organizovaných skupin se kriminalisté obávají i akcí "iracionálně jednajících a fantazírujících individuálních pachatelů". Na prevenci takových útoků totiž policie nemá dostatek personálu ani potřebné strategie. Přes klesající počet žadatelů o azyl se navíc podle interní zprávy BKA, kterou citovala německá média, nedá očekávat pokles trestných činů namířených proti ubytovnám pro migranty.

Autor: ČTK Foto: ČTK/DPA/Marcel Kusch

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ