Bulharsko s Rumunskem brzy, zřejmě od konce letošního roku, vstoupí do takzvaného schengenského prostoru, v jehož rámci nejsou mezi členskými státy uplatňovány kontroly na hranicích. Novinářům to řekl náměstek německého ministra zahraničí Werner Hoyer. K Schengenu se obě země měly podle původních předpokladů připojit již tento měsíc, kvůli nedostatečnému boji proti korupci a proti organizovanému zločinu byl termín odložen.
"Očekávám, že Evropská komise zveřejní zprávu (o připravenosti obou států) v červnu. Soudě podle návrhu bude text pozitivní. Proto tedy věřím v úspěch do konce roku 2011 bez ohledu na to, zda se přistoupení uskuteční naráz, nebo po etapách," citoval Hoyera zpravodajský server The Sofia Echo.
Podle Hoyera obě balkánské země zaznamenaly úspěchy ve snaze splnit schengenské podmínky a usilují o splnění všech požadovaných kritérií do konce maďarského předsednictví EU, tedy k poslednímu červnovému dni. Náměstek nicméně upozornil, že nadále jsou pochybnosti, zda Sofia s Bukureští vyhoví všem závazkům ve stanoveném termínu.
Bulharsko by se mělo zaměřit na kontrolu hranic s Tureckem a Rumunsko zase zvýšit úsilí o vykořenění všudypřítomné korupce, doporučil Hoyer. Tyto nedostatky v závěru loňského roku kritizovaly především Francie a Německo, které daly na vědomí, že březnový termín rozšíření Schengenu zablokují, byť by formální podmínky obě země splňovaly. České ministerstvo vnitra takové nesystémové veto kritizovalo, podmínky a kritéria byly dané přístupovými smlouvami obou zemí do EU, ale Francie s Německem vznesly další požadavky.
Schengenský prostor v současné době tvoří země Evropské unie s výjimkou Kypru, Velké Británie, Irska, Bulharska a Rumunska. Jeho součástí jsou také Island, Norsko a Švýcarsko. Česká republika spolu se Slovenskem a dalšími unijními nováčky k zóně přistoupila koncem roku 2007.