Penzionovaný britský generál Mike Jackson, který velel britské armádě na počátku tažení do Iráku, ostře kritizoval postup Američanů v této zemi po svržení režimu Saddáma Husajna. Tehdejší americký ministr obrany Donald Rumsfeld v Iráku podle generála "intelektuálně zkrachoval".
Jacksonovy kritické poznámky, obsažené v jeho čerstvé autobiografii, odhalily podle listu The Daily Telegraph rostoucí napětí a hořkost mezi nejbližšími spojenci, kteří na jaře 2003 společně svrhli Saddámův režim.
Prvotní chyba podle britského generála tkvěla už v americkém postupu vůči globálnímu teroru, který tvrdě dolehl na ozbrojené síly a diplomacii. Další chybu spáchal americký prezident George Bush, když osud poválečného Iráku svěřil do rukou právě ministerstvu obrany, vedenému Rumsfeldem. Vzápětí prý vyletěly na smetiště všechny plány, co si počít s Irákem po Husajnově pádu, které byly vypracovány mimo Rumsfeldovo působiště. Zvláště jako "velice krátkozraké" generál kritizoval rozhodnutí Američanů rozpustit Saddámovu armádu namísto toho, aby ozbrojené síly přešly pod britsko-americké velení.
Generál také prozradil, že britská armáda pochybovala o existenci zbraní hromadného ničení v Iráku, jimiž Blairova vláda odůvodňovala účast na tažení. "Všichni jsme věděli, že Irák nebyl schopen Británii ohrozit," dodal.
Mluvčí britského ministerstva obrany označil generála za "soukromou osobu, oprávněnou vyjadřovat své názory na své někdejší působení".
Od chvíle, co Gordon Brown vystřídal v čele britské vlády Bushova věrného spojence Tonyho Blaira, se v amerických médiích množí kritické poznámky na roli britských jednotek na jihu Iráku. Současně sílí spekulace, že by Brown mohl urychlit britské stahování.
V současnosti v Basře na jihu země působí 5500 britských vojáků. Washington se obává, aby jejich odchod nezpůsobil výbuch sektářského násilí.
Jackson není první vysoký britský důstojník s kritickým pohledem na irácké tažení. V říjnu 2006 současný velitel britských sil Richard Dannatt prohlásil, že britská přítomnost v Iráku jen zhoršuje situaci v této zemi a že by se vojáci měli co nejdříve vrátit domů.
Ilustrační foto: čtk