Časopis urazil španělskou královskou rodinu

Zahraničí
20. 7. 2007 18:42
Španělský princ Felipe s ženou a dcerou
Španělský princ Felipe s ženou a dcerou

Španělský princ Felipe s ženou a dcerouŠpanělský satirický časopis El Jueves bude stažen ze stánků za urážku španělské královské rodiny, protože na titulní stránce zobrazil karikaturu korunního prince Felipeho souložícího se svou ženou princeznou Letizií. Rozhodl o tom dnes soud.

Policie teď musí zabavit všechny výtisky středečního čísla. Vedení magazínu soud nařídil, aby mu sdělilo totožnost autora obrázku.

Karikatura odkazuje na rozhodnutí španělské vlády vyplatit rodičům za každé narozené dítě 2500 eur (přes 70 tisíc korun) coby opatření ke zvýšení porodnosti.

"Představ si, že jestli otěhotníš, bude to znamenat, že jsem se ještě nikdy v životě nedostal blíž ke skutečné práci," říká Felipe své choti s rozradostněným výrazem ve tváři.

Pokud by byl autor karikatury uznán vinným z urážky královského majestátu, hrozily by mu podle španělských zákonů až dva roky vězení. Justice však k takovým verdiktům sahá jen velmi zřídka.

Felipe a Letizia spolu mají dvě dcery, infantky Leonor a Sofii. Před svatbou v roce 2004 pracovala Letizia jako televizní novinářka.

Satirický časopis El Jueves, Čtvrtek, je znám svými republikánskými postoji.

Na snímku španělský princ Felipe se svou manželkou Letizií před křtem dcery Sofie 15. července 2007.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Ekvádor propustil muže, který přežil americký útok na ponorku s drogami

Zahraničí
22. 10. 2025
Raketa Storm Shadow

Ukrajina zasáhla raketami chemický závod v ruské Brjanské oblasti, tvrdí armáda

Zahraničí
21. 10. 2025

Letiště ve Vilniusu přerušilo provoz kvůli desítkám malých pašeráckých balonů

Zahraničí
21. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ