S blížící se nedělí, kdy má být vyhlášena nezávislost Kosova, se zvyšuje také pohotovost českého kontingentu KFOR. Přestože se odhaduje, že lidé schovávají doma až čtyři sta tisíc zbraní a panuje napjatá politická situace, velitel mise podplukovník Jiří David velké potíže neočekává.
"Velitelství nepředpokládá, že by vypukly nepokoje ve větším měřítku. Možná v malém rozsahu místního charakteru, ale nepředpokládá se, že by něco takového bylo,“ řekl David.
Češi v Kosovu |
Český kontingent v rámci KFOR už působí na území Kosova devátým rokem. Společně s Finy, Švédy, Lotyši a Slováky působí pod velením Irů jako součást Mnohonárodnostního úkolového uskupení Střed. Společný prostor má rozlohu 2240 kilometrů čtverečních a leží v něm Priština, energetické centrum země Obilić a jediné letiště s mezinárodním provozem. Pět set padesát našich vojáků monitoruje oblast, kde žije přibližně 130 tisíc obyvatel. Kontrolují také 85 km takzvané administrativní hranice mezi Srbskem a Kosovem. |
Vojáci jsou podle něj navíc dobře připraveni na to, aby zvládli jakoukoli situaci a neopakovaly se excesy z roku 2004, kdy se nepokoje vymkly kontrole a devatenáct lidí přišlo o život. "Od toho roku 2004 jsme vybaveni soupravami pro potlačování davu. Minulý měsíc jsme také absolvovali společný výcvik s místní policií a zásahovými jednotkami,“ prohlásil velitel českých vojáků.
V operačním prostoru Čechů žije jen osm starších Srbů a u těch se nepředpokládá, že by chtěli po vyhlášení nezávislosti utéct do Srbska, kde by je nic nečekalo.
Ani jednatřicetiletý podpraporčík Jaroslav Fiedor příliš nepředpokládá nějaká nebezpečí spojená s blížící se nezávislostí. "Vnímáme jen radost a veselí lidí, kteří na tu nezávislost dlouho čekali,“ řekl.
Naopak Srbové, kteří ještě zůstali, podle něj mají obavy z budoucnosti, ale věří, že "nebude důvod, aby lidé Kosovo opouštěli“.
V rámci české jednotky působí i dvaatřicet žen. Podle poručice Andrey Langerové jsou důležitou součástí mise. V každé patrole by měla být jedna žena, která v případě kontroly prohledává ženy a děti. Muži to v muslimských oblastech dělat nesmějí.
Ženy působí na různých postech a plní širokou škálu úkolů - od běžných patrol, až po komunikaci mezi mnohonárodnostními silami. Osm procent stavu "mužstva“, které ženy tvoří, je nepostradatelných.
Foto: Jan Schejbal