Česká vojačka se v Litvě lehce zranila při hodu granátem

Zahraničí
6. 3. 2019 12:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Litvě se v pondělí při výcviku zranila česká vojačka. Po ošetření už opět plní standardní úkoly, uvedl ve středu server Deník N s odvoláním na mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška. Příčiny incidentu armáda vyšetřuje. Vojačka, narozená v roce 1990, podle místních médií utrpěla lehká zranění nohy a rukou při hodu ručním granátem, který vybuchl ve vzduchu. Po ošetření v nemocnici v Kaunasu se následující den vrátila ke své jednotce.

Severoatlantická aliance (NATO) vyslala posílené jednotky do Pobaltí a Polska kvůli obavám východních členů aliance z přístupu Ruska. V každém státu působí uskupení složené z jednotek různých aliančních zemí. Česká armáda se v Pobaltí účastní takzvané předsunuté alianční přítomnosti.

V mnohonárodním uskupení, demonstrujícím odhodlání hájit východní křídlo NATO, je Česko zastoupené 55 vojáky v Lotyšsku a 230 vojáky v Litvě. Ve druhé polovině roku budou Češi navíc střežit vzdušný prostor Pobaltí se stíhacími letouny Gripen.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Jůnek Tomáš

Další čtení

Nová výstava Holokaust - Co Němci věděli? v dokumentačním centru Topografie teroru, Berlín

Tři sta exponátů, jedna otázka: Nesou běžní Němci spoluzodpovědnost za holokaust?

Zahraničí
11. 4. 2026
ilustrační foto

Francouzi loni kvůli horkému počasí zkonzumovali rekordní množství zmrzliny

Zahraničí
11. 4. 2026
Budova maďarského parlamentu, Budapešť

Experti: Důvěra v Maďarsko v rámci EU je na bodu mrazu

Zahraničí
11. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ