Česko by mělo <span>zlepšit ochranu</span> romštiny a němčiny

Zahraničí
10. 12. 2009 18:00
Budova Rady Evropy ve Štrasburku.
Budova Rady Evropy ve Štrasburku.

Budova Rady Evropy ve Štrasburku.Rada Evropy chválí přistup České republiky k regionálním a menšinovým jazykům. Vytýká ovšem neexistenci strukturované politiky pro romštinu a němčinu.

Rada Evropy hodnotí celkově kladně ochranu regionálních a menšinových jazyků v České republice. Poukazuje ale i na některé dílčí nedostatky, především ve vztahu k romštině, ale i němčině. Vyplynulo to ze zprávy, kterou dnes rada - politická poradní organizace, jejímiž členy je 46 států včetně Česka - zveřejnila ve svém štrasburském sídle a která má pro Českou republiku váhu doporučení.

ČR zavedla dobrý systém mluvčích regionálních a menšinových jazyků pomocí výborů menšin na ústřední, regionální a místní úrovni. Paradoxně však tento systém někdy narušuje zlepšování postavení jazyka na místní úrovni, soudí autoři této první zprávy Rady Evropy o tom, jak Česká republika dodržuje Evropskou chartu pro regionální a menšinové jazyky.

ČTĚTE TAKÉ: Romské děti neumějí česky, proto ve škole neprospívají

Kromě polštiny mají podle zprávy ostatní menšinové jazyky své mluvčí velmi rozptýlené, což ztěžuje ochranu těchto jazyků. Pokud tyto jazyky mají zůstat v ČR živé, je třeba bezodkladně přijmout konkrétní a rázné kroky. Přes dobrou zákonnou ochranu a dobré mechanismy například v ČR není žádná strukturovaná jazyková politika pro němčinu a romštinu.

Podle letos zveřejněného vůbec prvního průzkumu znalostí romštiny v Česku, který provedli romisté z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, řada romských dětí již romsky neumí. Jen asi třetina romských dětí v Česku zná romštinu natolik dobře, že bude schopna ji předávat svým potomkům v dalších generacích. Přibližně stejná část romských dětí sice romsky tak dobře nemluví, romštině však alespoň rozumí.

ČTĚTE TAKÉ: Agentura pro začleňování? Malé ministerstvo za 400 milionů

Romština zůstává ovlivněna historickým sociálním odmítáním Romů. Jejich jazyk má malou prestiž a negativní prezentaci v médiích. Romština je poměrně málo zastoupena v televizi, rozhlase i veřejném životě. Tento jazyk prakticky chybí v jeslích a školkách. To vše je podle rady v rozporu s chartou.

Podle Rady Evropy Česko nedostatečně ochraňuje romštinu.Je pochopitelné, že výuka romských dětí se zaměřuje na sociální integraci, ale nemělo by se tak dít na úkor jejich vzdělávání v romštině. V Česku se zdůrazňuje asimilace romských dětí, ale bez skutečného ohledu na jejich kulturní, etnickou a jazykovou minulost a bez zhodnocení jejich vzdělání. "Byly hlášeny i školy, které zakazují dětem mluvit romsky. To vede k situaci, kdy romské děti trpí malým sebevědomím a odcizením, což může jen škodit jejich sociální integraci," tvrdí zpráva.

Německy mluvící obyvatelé jsou na velké části území ČR, ale v malých počtech. Mnoho Čechů stále spojuje němčinu s německou okupací za druhé světové války a tento jazyk tak může těžko najít své místo ve veřejném životě. Německá menšina stárne a předávání jazyka z generace na generaci slábne. Němčina je vyučována jako cizí jazyk, ale jeho výuka jako mateřštiny je sporadická. Rada vyzývá Česko k rychlému jednání, pokud se má němčina zachovat v zemi jako živý jazyk.

Situaci polštiny a slovenštiny v Česku hodnotí zpráva dobře. U slovenštiny by však autoři uvítali, kdyby se v případě poptávky nabízela ve školách alespoň jako vyučovaný předmět.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ