Referendum o samostatnosti v Doněcké a Luhanské oblasti nevyřeší problémy Ukrajiny. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by měla začít diplomatická jednání, k nimž by měli být přizváni i zástupci oblastí, které se chtějí od Ukrajiny odtrhnout. Zaorálek i jeho předchůdce ve funkci Karel Schwarzenberg (TOP 09) souhlasí s rozšířením sankcí proti Rusku.
Podle Zaorálka jsou dnešní referenda nelogická, protože prosazují separatismus ve chvíli, kdy dala kyjevská vláda najevo, že je připravena jednat o decentralizaci Ukrajiny. "Já vidím daleko větší šanci právě v tom, že by se akceptovalo diplomatické jednání, byť se zástupci jihu a východu Ukrajiny," řekl Zaorálek v Otázkách Václava Moravce.
Hlasování o samostatnosti v Doněcké a Luhanské oblasti začalo dnes ráno a podle organizátorů pokračuje podle plánu. Z některých míst, jako je Slavjansk, jsou hlášeny ozbrojené střety. Účast bude pravděpodobně vysoká. Výsledky by měly být známě pravděpodobně na začátku příštího týdne.
Sankce ano, není shoda jak silné
Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v tom samém pořadu kritizoval mírné sankce vůči Rusku v souvislosti se situací na Ukrajině. Podle něj se hned po obsazení poloostrova Krym měly zavést co nejpřísnější sankce, aby se zastavila ruská agrese. Zaorálek souhlasil s tím, že Česká republika rozšíření sankcí podporuje.
"Okupace cizího území je jasné porušení všech dohod, které by mělo být potrestané ihned všemi nejpřísnějšími opatřeními, aby se zastavila agrese," pokračoval Schwarzenberg. Podle něj během mírných sankcí agrese pokračovala, protože byly obsazeny další ukrajinské radnice. "V případě útoku se musí ihned tvrdě odpovědět," zdůraznil bývalý šéf české diplomacie. Zaorálka naopak míní, že by rychlé zavedení přísnějších sankcí k zastavení Ruska a ke zlepšení situace zřejmě nepomohlo.
Tvrdá hra o moc
Podle Schwarzenberga je snížena věrohodnost ruského prezidenta Vladimira Putina, protože připojením Krymu k Rusku porušil smlouvu, v níž se Ukrajina vzdala jaderných zbraní výměnou za garanci nedotknutelnosti hranic. Podle exministra také "krymský scénář" nepřestal, protože začaly akce v dalších městech na jihu a východě Ukrajiny.
S tím naopak Zaorálek nesouhlasil. Podle něj se ale Putinovi podařilo to, že na Ukrajině vytvořil atmosféru občanské války. "Putin hraje tvrdou hru o moc. To je jediné, co ho zajímá," prohlásil na adresu ruského prezidenta Schwarzenberg.
Sankce na Rusko kvůli jeho postoji k ukrajinské krizi uvalily USA a EU. Podle Schwarzenberga by USA i EU měly více podporovat samostatnost Ukrajiny, a to zejména ekonomicky, hospodářsky a také vojensky. "Ukrajina udělala tu chybu, že zanedbávala vlastní armádu jako spousta dalších evropských států a teď z toho má výsledky," uvedl Schwarzenberg.