Chorvati rozhořčeni rozsudkem nad svými generály

Zahraničí
16. 4. 2011 14:01
Rozsudek vyvolal v Chorvatsku vlnu protestů.
Rozsudek vyvolal v Chorvatsku vlnu protestů.

Chorvati jsou na bývalé armádní generály hrdí.Tisíce demonstrantů, hlavně veteránů války a jejich příznivců, v sobotu v centru Záhřebu demonstrovaly proti rozsudku Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) nad dvěma bývalými chorvatskými generály. Soud je v pátek za válečné zločiny poslal na dlouhé roky do vězení.

"Je to ostuda. Nová agrese proti Chorvatsku. Odsouzeni nebyli jen generálové, ale všechen chorvatský lid," řekla šedesátiletá Dubravka Guberacová, jejíž manžel ve válečném konfliktu 1991-1995 zahynul. "Můj manžel položil život za Chorvatsko. To znamená, že bude nyní obviněn a že moje děti se budou za svého otce stydět?" zeptala se se slzami v očích.

Soud s válečnými zločinci

Bývalí chorvatští generálové Ante Gotovina (vzadu vlevo) a Ivan Čermak (vzadu vpravo).ICTY v pátek vynesl rozsudky nad třemi bývalými generály chorvatské armády. Anteho Gotovinu poslal za válečné zločiny na 24 let do vězení a Mladena Markače na 18 let. Generála Ivana Čermaka zprostil obžaloby.

Gotovina a Markać byli uznáni vinnými za roli, kterou sehráli během operace Bouře, jež byla namířena proti chorvatským Srbům. Při této akci v srpnu 1995 chorvatská armáda dobyla zpět samozvanou Republiku srbská Krajina, kterou vyhlásili Srbové po jednostranném odtržení Chorvatska od Jugoslávie v roce 1991. Při ofenzivě a v následných akcích bylo zabito nejméně 150 srbských civilistů a 150 000 až 200 000 jich bylo nuceno uprchnout.

Oba odsouzení vinu popírají. Jejich stanovisko sdílí i značná část chorvatské veřejnosti, která v nich vidí hrdiny války o nezávislost a osvoboditele "okupované" části země. S rozsudkem není spokojena ani chorvatská vláda a rozhodnutí soudu se chystá všemi legálními prostředky napadnout.

"Verdikt nás rozhořčil. Bude velkým podnětem pro nás všechny, kdo nejsme příznivě nakloněni brzkému vstupu Chorvatska do Evropské unie," řekl čtyřiačtyřicetiletý Zdenko Gruškovinjak. Chorvatsko chce ukončit přístupová jednání s EU v červnu a do unie vstoupit v příštím roce. "I když jsme v hloubi duše doufali ve zproštění obžaloby, věděli jsme, že budou odsouzeni, protože haagský tribunál není jenom tribunál," dodal bez dalšího upřesnění.

Demonstranti mávali transparenty s nápisy "Miluji Chorvatsko, ne EU" nebo "Operace Bouře 1995, pýcha Chorvatska". Někteří nesli portréty generála Gotoviny.

Chorvatský tisk

Chorvatský tisk byl v sobotu plně ve znamení pátečního rozsudku, který podle něho znamená pro většinu obyvatel země šok.

Chorvati jsou na bývalé armádní generály hrdí.Deník Jutarnji list přinesl na první straně velkou fotografii Gotoviny a ptal se, zda "těmi agresory byli Chorvati". "Chorvatsko ve stavu šoku" a "Skandální verdikt haagského tribunálu", tak nadepisují své materiály list Večernjil list a provládní deník Vjesnik.
"Celé Chorvatsko je ve stavu šoku. Lidé, kteří dozajista nesdílejí postoje extrémní pravice, jsou uraženi a myslí si, že rozsudek je namířen v podstatě proti celé zemi," napsal Jutarnji List.

Deník Novi list naopak upozorňoval, že verdikt ICTY nezpochybňuje legálnost války 1991-1995 a operace Bouře, která ukončila konflikt se srbskými separatisty v Chorvatsku, podporovanými Bělehradem.

"Problém Gotoviny a Markače s ICTY nespočívá v tom, že bojovali za osvobození Chorvatska nebo že řídili boje. Ale zločiny proti srbským civilistům jsou dnes notoricky známou věcí a oni je neviděli nebo se nesnažili jim zabránit," napsal list. ICTY "může být všelijak kritizován, ale jde o fakta, a ta by se měla přijmout", dodává list.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ