Zneužil pravomoc
Chorvatský expremiér dostal 10 let za korupci
20.11.2012 10:40 Aktualizováno 20.11. 11:59
Záhřebský soud v úterý poslal bývalého chorvatského premiéra Iva Sanadera za korupci na deset let do vězení. Rozsudek není pravomocný, obě strany se proti němu mohou odvolat. Sanader, jenž v minulosti všechna obvinění opakovaně odmítal, je nejvyšším chorvatským politikem, který od získání nezávislosti země na Jugoslávii v roce 1991 čelí před soudy obviněním z korupce a zneužití pravomocí.
"Není žádných pochyb, že jste spáchal tyto zločiny, zneužil jste své pravomoci jako premiér a dříve jako náměstek ministra zahraničí," uvedl soudce Ivan Turudić ve zdůvodnění rozsudku.
Případ se týká přijetí úplatku od rakouské banky Hypo Alpe Adria Group (HGAA) a od maďarské ropné společnosti MOL. Za kauzu HGAA vynesl soud trest 7,5letého vězení, za MOL pak 3,5 roku káznice. Obě řízení ale byla spojena do jednoho procesu, výsledný sloučený trest je proto podle verdiktu 10 let vězení. Původně mu hrozilo až 15 let vězení. Do 15 dnů Sanader musí rovněž zaplatit státu 3,5 milionu eur (téměř 90 milionů korun), napsal portál jutarnji.hr.
Případ se týká přijetí úplatku od rakouské banky Hypo Alpe Adria Group (HGAA) a od maďarské ropné společnosti MOL. Obě řízení byla spojena do jednoho procesu.
Podle obžaloby Sanader v polovině 90. let ještě jako náměstek ministra zahraničí při jednání o úvěru od zmíněné rakouské banky přijal 3,6 milionu kun (asi 12 milionů korun) jako nezákonnou provizi. Dostat ji měl za vyjednání půjčky pro chorvatskou diplomacii k vedení jejích zahraničních zastupitelských úřadů v době, kdy bylo Chorvatsko ve válečném stavu. Sanader to před soudem odmítl a rázně se ohradil proti tomu, že by zneužil někdejší válečné situace v Chorvatsku.
Od koncernu MOL prý Sanader jako premiér v roce 2008 dostal deset milionů eur (takřka 254 milionů korun) za získání většinového podílu v chorvatské rafinerii INA. MOL odkoupil od chorvatské vlády v roce 2003 čtvrtinový podíl státní rafinerie a o čtyři roky později ho zvýšil na 47 procent. Obchod však vyvolal kontroverze, protože MOL získal podíl větší, než vlastní samo Chorvatsko.Sanader byl během procesu na svobodě, za kauci zaplatil v přepočtu asi 46 milionů korun. Nyní ale zůstane ve vazbě, kde setrvá i během odvolacího řízení. Podle Bloombergu to nařizují chorvatské zákony, pokud je uložený trest odnětí svobody delší než pět let.
Sanader v současné době čelí před soudem několika korupčním skandálům. Obžaloba ho rovněž viní, že na úkor státu i firem získal pro sebe a svou vládní stranu Chorvatské demokratické společenství (HDZ) desítky milionů eur.
HDZ Sanadera vyloučila krátce poté, co v roce 2009 rezignoval na úřad ministerského předsedy. V roce 2010, kdy již byl vyšetřován z korupce, ze země odjel. Záhřeb na něj proto vydal mezinárodní zatykač, na základě kterého byl dopaden rakouskou policií a nakonec byl loni vydán do vlasti. Po zaplacení kauce v přepočtu asi 46 milionů korun byl propuštěn z vyšetřovací vazby.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.