Chorvatský poslanec Branimir Glavaš, kterého záhřebský soud v pátek poslal za válečné zločiny proti civilistům během srbsko-chorvatského konfliktu na počátku 90. let na deset let za mříže, zřejmě uprchl do Bosny a Hercegoviny. Chorvatský parlament ho dnes zbavil poslanecké imunity.
Glavašův útěk demonstruje palčivý problém některých balkánských států, že členové tamního podsvětí či podezřelí z válečných zločinů k útěkům před spravedlností využívají dvojí občanství a málo střežené hranice.
ČTĚTE TAKÉ: Srbové odsoudili pachatele masakru u Vukovaru
Mladić prozrazen? Prý žije v bělehradském paneláku
Okresní soud v Záhřebu poslal dvaapadesátiletého Glavaše do vězení za podíl na vraždě, mučení a věznění Srbů ve východochorvatském městě Osijek, jehož obranu během války vedl. Na sklonku války dosáhl hodnosti generálmajora.
Za války v letech 1991 až 1995 patřil mezi nejbližší spolupracovníky tehdejšího chorvatského prezidenta Franja Tudjmana. Jako zakládající člen Tudjmanova vládnoucího Chorvatského demokratického společenství (HDZ), které nyní vede současný premiér Ivo Sanader, byl dlouhé roky nedotknutelný. Proces umožnilo až jeho vyloučení ze strany v roce 2005.
Vynesení rozsudku se Glavaš osobně nezúčastnil. Jeho syn Filip ale před soudní budovou rozdával novinářům CD s otcovým prohlášením, ve kterém obvinil vládnoucí HDZ ze zinscenování soudního procesu.
Hranici s Bosnou prý Glavaš překročil už v pátek, podle svědků se totiž objevil ve městě Tomislavgrad v západní Hercegovině. Policie následně potvrdila, že téhož dne požádal v nedalekém městě Ljubuški o vydání osobních dokladů. Místo jeho současného pobytu není známo.
Glavaš získal bosenské občanství před rokem.
Chorvatské a bosenské zákony nedovolují vydání svých občanů do jiných zemí.
Záhřeb a Sarajevo v současné době pracují na dohodě, která by umožnila vzájemné vydávání podezřelých či odsouzených. Dokument by měl být podle BalkanInsight.com podepsán v červnu.
Foto: ČTK/AP, Reuters