Chudobou na Slovensku je ohroženo méně lidí než v minulosti. V pětimilionové zemi pod Tatrami loni klesl podíl obyvatel s nízkými příjmy na 12,8 procenta z 13,2 procenta v předchozím roce. Riziku chudoby tak bylo vystaveno téměř 695 tisíc osob. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. Podíl lidí ohrožených chudobou na Slovensku je vyšší než v ČR.
Ačkoliv životní úroveň na Slovensku je nižší než ve vyspělých zemích, Slovensko se v EU řadí ke státům s nižší mírou rizika chudoby. "Tento indikátor se počítá z národních hranic chudoby. Není pevná hranice chudoby v EU, ale každá země má vypočítanou vlastní hranici," upozornil šéf jednoho z odborů statistického úřadu Róbert Vlačuha.
Míra ohrožení chudobou určuje podíl lidí, jejichž příjem nedosahuje 60 procent národního mediánu, který rozděluje obyvatele z hlediska výšky příjmů na poloviny. Na Slovensku se tak pod hranici chudoby dostal loni člověk s měsíčním příjmem nižším než 337 eur (9250 Kč), v roce 2012 byla tato hranice 346 eur.
Například Německo, Lucembursko nebo Rakousko mají sice vyšší životní úroveň než Slovensko, ale současně čelí vyššímu riziku chudoby. Hranice pro výpočet chudoby tamních obyvatel se totiž zjišťuje z vyššího příjmového základu než na Slovensku. Ukazatel ovlivňuje také příjmová nerovnost obyvatelstva. V Česku míra ohrožení chudobou loni klesla na 8,6 z 9,6 procenta v předchozím roce.
Největší riziko chudoby na Slovensku hrozí nezaměstnaným, osamělým rodičům s dětmi, početným rodinám a obyvatelům v méně rozvinutých regionech na jižním, středním a východním Slovensku. Riziko chudoby na Slovensku stouplo po propuknutí globální ekonomické krize, kterou v zemi provázel výrazný nárůst míry nezaměstnanosti.