Co se dělo po pádu polského letadla? Konspirace ožívají
27.04.2010 16:43 Původní zpráva
Na serveru YouTube už vidělo na milion lidí video, které tam umístil kdosi s přezdívkou MrDzikon. Vzal záběry natočené mobilním telefonem krátce po havárii stroje s polským prezidentem a začal označovat neznámé lidi, kteří se tam prý pohybují. Upozornil i na různé zvuky - podle něj střelby či smíchu.
Krátce po každé větší tragické události, která má širší dopad, se okamžitě objeví konspirační teorie. Od 60. let minulého století, kdy se začaly tyto teorie - i díky filmu a televizi - snadněji šířit, se opakuje podobný model. Stačí si vzpomenout na Kennedyho vraždu, aféru Watergate, šíření AIDS, smrt princezny Diany, či 11. září.
Teroristické útoky na New York a Washington jsou obzvláště oblíbeným tématem spiknutí - za vším stojí Židé, americká CIA, George W. Bush a podobně. Dnes je šíření těchto spikleneckých teorií technologicky ještě snazší než kdykoli dříve. Posledním dobrým příkladem je upravené video na serveru YouTube po pádu letounu s polským prezidentem Lechem Kaczyńským u ruského Smolenska.
Uživatel s přezdívkou MrDzikon vyznačil na videu řadu "podezřelých" momentů. Například se prý kolem letadla pohybovaly tři osoby, o kterých není nic známo, kdosi seskočil z trupu letounu, je slyšet výstřel, pak se z křoví ozve "Dejte mi zbraň" a vzápětí výkřik "Nezabíjejte nás!", potom někdo padne na zem a v neposlední řadě se ozve smích. Několikrát také zazní siréna, což je podle něj divné.
A lidé pod tímto videem zcela vážně debatují o spiknutí, které připravilo o život polského prezidenta (protože byl prý příliš proamerický), o tom, jak to zařídily ruské tajné služby, které dokonce měly přeživší Poláky po havárii střílet. Ne všichni, samozřejmě. Jak napsal kdosi pod jménem HLINA33: "Lidé v lese - lékaři, střelba - praskání ohně, siréna - hasiči, vlak... Další trapná spiklenecká teorie - nechte mrtvé v míru odpočívat."
Z hlediska psychologického sehrávají konspirační teorie důležitou roli při vysvětlování jednotlivých událostí i u lidí, kteří nejsou nikterak psychicky nemocní. Jak řekl po útocích z 11. září 2001 profesor psychologie Cary Cooper BBC: "Přicházejí s nimi, protože se nemohou smířit s tím, že něco takového může spáchat jenom pár lidí. Pokud přistoupíte na to, že onu věc spáchal jednotlivec, či nesofistikovaná skupina, začnete se obávat o svou bezpečnost. Pokud se něco takového může stát, jaký pocit bezpečí pak můžete mít?"
ČTĚTE TAKÉ: I Poláci varovali prezidentský speciál před mlhou
Vytváříme si "virtuální světy", protože přeci není možné, aby osamocený člověk zavraždil prezidenta, řidič zavinil smrt princezny, pár teroristů paralyzovalo zemi, či chyba pilota zabila hlavu státu. Vždy za tím musí být nějaký sofistikovaný, mocný a tajný kroužek. Kromě toho jsou konspirační teorie poměrně časté u skupin a komunit, které mají pocit ohrožení ze strany jiné skupiny či komunity. Stačí zmínit židovské pogromy, či teorii, že AIDS rozšířili do Afriky běloši. Tradiční podezíravost Poláků vůči všemu, co přichází z Ruska, může proto podporovat šíření spikleneckých teorií o havárii prezidentského speciálu.
Na stranu druhou, jistě není dobré brát absolutně za dané to, co je oficiálně předkládáno. Už mnohokrát se ukázalo, realita byla odlišná od oficiální verze nějaké události v určité době. Ale nikdy nešlo o rozsáhlé spiknutí - spíše o lidskou hloupost, snahu cosi utajit, vysvětlitelné intriky a podobně. A nyní je na místě připomenout dva citáty bývalého amerického ministra zahraničí a mistra intrik Henryho Kissingera: "I paranoik má skutečné nepřátele" a "To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně nejdou."
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.