Designovaný belgický premiér zpíval špatnou hymnu

Zahraničí
23. 7. 2007 11:53
Yves Leterme
Yves Leterme

Yves LetermeVlámský politik Yves Leterme (46), který sestavuje novou belgickou vládu, o víkendu opět popudil Belgičany, když si nemohl vzpomenout na hymnu své země a místo ní zazpíval francouzskou.

Přehmat nastupujícího premiéra opakovaly v neděli večer všechny belgické televize a dnes dominuje titulním stranám frankofonních listů.

Novináři se v sobotu, v den belgického státního svátku, ptali Leterma, jestli zná belgickou hymnu. Váhavě řekl, že trochu. Když ho reportéři požádali, aby ji zazpíval, nespustil belgickou hymnu La Brabançonne, ale nejistě zanotoval začátek francouzské Marseillaisy.

Leterme je šéfem vlámských křesťanských demokratů, kteří získali v nedávných volbách nejvíce hlasů. Jeho sobotní přehmat je dalším v řadě incidentů, které vyvolaly pobouření mezi frankofonními Valony. Například v rozhovoru s francouzským listem Libération je označil za příliš hloupé nebo líné, aby se naučili holandštinu, jíž se hovoří ve Vlámsku.

O Belgii také tvrdil, že nemá cenu sama o sobě, ale že důležitější jsou zájmy Vlámska. Zemi podle něj spojuje jen král, národní fotbalový tým a některé značky piva.

Jako by omyl s hymnou nestačil, kamery si Leterma o pár minut později našly, když telefonoval při slavnostním Te Deu v bruselské katedrále na počest státního svátku.

Leterme se pět týdnů po parlamentních volbách snaží sestavit federální vládu, ale zatím není s to se dohodnout s frankofonními stranami na rozsahu pravomocí pro vlámskou a valonskou část země.

Ve Flandrech, které jsou bohatší než frankofonní jih země, žije šest z 10,5 milionu Belgičanů.

Na fotografii: Yves Leterme, 20. červenec 2007

FOTO: REUTERS

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Dvě velké vlny smetly na Tenerife několik lidí. Jednu ženu zabily

Zahraničí
8. 11. 2025
ilustrační foto

Dron shodil na ruské zastoupení ve Stockholmu barvu a odletěl

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 11. 2025 00:56
ilustrační foto

Rusko zničilo dvě ukrajinské elektrárny a obytný dům. Jsou mrtví civilisté

Zahraničí
8. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ