Desítky tisíc lidí pochodovaly v Bruselu proti oteplování

Zahraničí
2. 12. 2018 17:58
Desítky tisíc lidí pochodovaly v Bruselu proti oteplování.
Desítky tisíc lidí pochodovaly v Bruselu proti oteplování.

Desítky tisíc lidí se zúčastnily protestního pochodu v Bruselu s požadavkem, aby belgická vláda respektovala své závazky v boji se změnami klimatu. Demonstrace se konala ve stejný den, kdy začala v Polsku světová konference o změnách klimatu COP24, napsala agentura Reuters.

Podle policie se manifestace zúčastnilo 65 tisíc lidí, mnoho z nich na kole. Demonstranti požadovali "ambiciózní" politiku v oblasti klimatu, která by omezila globální oteplování na 1,5 stupně Celsia, v souladu s cíli pařížské klimatické dohody z roku 2015. Organizátoři pochodu také vyzývali k většímu využití energie z obnovitelných zdrojů či rozšíření sítě cyklistických stezek.

Demonstrace v centru hlavního města Belgie se uskutečnila dva dny poté, co několik stovek lidí inspirovaných francouzským hnutím žluté vesty protestovalo blízko belgického parlamentu proti vysokým cenám pohonných hmot.

Již v sobotu protestovaly tisíce lidí v německých městech Berlín a Kolín s požadavkem, aby Německo upustilo od uhlí. Premiér nejlidnatější německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Armin Laschet však dnes uvedl, že stanovení pevného termínu pro ukončení provozu uhelných elektráren by nyní bylo ukvapené.

Němečtí představitelé doufali, že představí plán odchodu země od uhlí na jednání v Katovicích. Odborná komise však nakonec odložila vydání doporučení na příští rok, uvedla agentura AP.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Geert Vanden Wijngaert

Další čtení

Organizátoři zrušili komiksový festival v Angoulême 2026 kvůli bojkotu autorů

Zahraničí
1. 12. 2025
ilustrační foto alkoholu

Saúdská Arábie, země Mekky, povolila prodej alkoholu. Jen nemuslimům

Zahraničí
1. 12. 2025
ilustrační foto

Vandalové postříkali v Římě synagogu nápisy „Svobodu Palestině“

Zahraničí
1. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV