Dijsselbloem: Uprchlická krize může vyvolat "minischengen"

Zahraničí
27. 11. 2015 11:42
Pokud se nevypořádáme s přílivem běženců, schengenský prostor podle Dijsselbloema nepřežije.
Pokud se nevypořádáme s přílivem běženců, schengenský prostor podle Dijsselbloema nepřežije.

Nizozemský ministr financí a zároveň šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem není příliš optimistický, pokud jde o další existenci stávajícího schengenského systému. Řekl to v rozhovoru s německým listem Handelsblatt. Pokud bude v EU nadále nedostatek solidarity, nahradí ho "minischengen", varoval nizozemský politik.

"Nemůžeme natrvalo udržet svůj sociální stát, když bude příliv žadatelů o azyl takto pokračovat. Pokud Evropská unie nebude lépe chránit své vnější hranice, pak to bude dělat malá skupina zemí," řekl Dijsselbloem v otištěném rozhovoru. Podle něj však v EU chybí solidarita tváří v tvář uprchlické krizi a politická vůle rozložit zátěž a lépe chránit vnější hranice EU.

Pokud se to nezmění, musí se podle Dijsselbloema země jako Nizozemsko, Německo, Švédsko, Rakousko a Belgie semknout do svého druhu "minischengenu". To by však prý nebylo optimální řešení a mělo by to negativní politické i ekonomické dopady na všechny. Dijsselbloem řekl, že "není příliš optimistický", pokud jde o přežití schengenského prostoru v jeho současné podobě a to ho prý velmi znepokojuje.

Už před týdnem se v médiích objevily informace, že nizozemská vláda jedná interně i s některými spojenci o plánu zavést pasové kontroly na hranicích několika západoevropských zemí s cílem omezit příval migrantů a uprchlíků. Vznikl by tak jakýsi minischengenský prostor. Prostor bez hraničních kontrol by se týkal jen několika málo zemí. Evropská komise dala najevo, že o podobném plánu nic neví.

V zájmu záchrany schengenského systému nedávno vyzvala k větší solidaritě mezi členskými státy EU německá kancléřka Angela Merkelová. Nutný je trvalý a závazný mechanismus přerozdělování uprchlíků, vyzvala kancléřka. Před rozpadem "schengenu" varuje i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Pak by podle něj byla v ohrožení i společná měna euro.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Geert Vanden Wijngaert

Další čtení

Francii čekají rozsáhlé stávky a protesty proti škrtům v rozpočtu

Zahraničí
18. 9. 2025

Duma schválila odstoupení Ruska od evropské úmluvy proti mučení

Zahraničí
17. 9. 2025
Donald Trump

Trumpovu návštěvu Británie doprovází silné protesty. Nemají ho tam rádi

Zahraničí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ