Diskriminace v Německu? Zažila ji téměř třetina lidí

Zahraničí
9. 8. 2016 14:13
Pracovní pohovor (ilustrační foto).
Pracovní pohovor (ilustrační foto).

Téměř třetina lidí žijících v Německu zažila v posledních dvou letech diskriminaci, nejčastěji kvůli věku, pohlaví a náboženskému přesvědčení. Na tiskové konferenci v Berlíně to řekla šéfka německého antidiskriminačního úřadu Christine Lüdersová. Německý antidiskriminační zákon je v platnosti právě deset let.

Znevýhodnění podle průzkumu, který úřad provedl, v posledních dvou letech v Německu zažilo 31,4 procenta lidí. Téměř polovina (48,9 procenta) z nich na diskriminaci narazila ve svém zaměstnání.

Celkově se lidé v Německu nejčastěji setkávají s diskriminací kvůli věku (14,8 procenta lidí), pohlaví (9,2 procenta), náboženskému přesvědčení (8,8 procenta) a etnickému původu (8,4 procenta). Diskriminaci z důvodu postižení zažilo 7,9 procenta obyvatel Německa, znevýhodnění z důvodu sexuální orientace pak 2,4 procenta lidí. Někteří z diskriminovaných byli znevýhodněni z více důvodů.

Ochrana před diskriminací

Antidiskriminační zákon, schválený v roce 2006, má obyvatelům Německa poskytovat ochranu právě před diskriminací z výše uvedené šestice důvodů. Podle Lüdersové zákon představuje milník, díky němuž se řada lidí dovolala svých práv. "Zároveň je ale jasné, že jsme téma diskriminace před deseti lety neuzavřeli. I nadále existuje řada znevýhodnění," konstatovala.

Na poradnu německého antidiskriminačního úřadu se za posledních deset let kvůli diskriminaci obrátilo přes 15 tisíc lidí. Nejčastěji si stěžují na diskriminaci z důvodu postižení (27,7 procenta), etnického původu (24 procent), pohlaví (23,7 procenta) a věku (19,9 procenta).

Obracejí se na úřad

Na antidiskriminační úřad se v uplynulých letech obrátil například 49letý muž, který se ucházel o práci, ale firma ho kvůli věku nepřijala, o čemž se náhodou dozvěděl. Když po poradě s úřadem společnost zažaloval, dočkal se odškodnění ve výši 26 tisíc eur (asi 700 tisíc korun).

Úřad řešil také případ mladé muslimky, která se v roce 2011 ucházela o místo pečovatelky v evangelickém zařízení, kde už předtím působila v rámci studia. Tamní personální oddělení jí ale sdělilo, že jí práci kvůli jejímu náboženskému přesvědčení nedá. Po stížnosti ji nakonec zařízení zaměstnalo alespoň na dobu určitou.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ