Pilní čínští kopírovači
Do EU loni neprošly padělky za miliardu eur
14.07.2011 17:50
Celníci loni na vnějších hranicích Evropské unie zadrželi více než 103 milionů kusů výrobků, u nichž panovalo podezření z porušení práv duševního vlastnictví. Oznámila to dnes Evropská komise. Podle jejího odhadu hodnota zadrženého zboží činí přes miliardu eur (24,4 miliardy korun).
Naprostá většina věcí, která porušovala tato práva, pocházela z nejlidnatější země - Číny. Na celkovém množství zabavených výrobků se věci z Číny podílely z 85 procent. Předloni to pro srovnání bylo "jen" 64 procent.
Podle Celní správy ČR bylo loni na hranicích v rámci ochrany duševního vlastnictví zadrženo zhruba 1,5 milionu kusů výrobků. Zatímco komise ve svém materiálu hovořila o odhadu hodnoty zabaveného zboží, čeští celníci zmínili zase škody způsobené majitelům práv, jež podle nich přesáhly tři miliardy korun.
Nejčastěji zabavovanou věcí v EU byly cigarety, které představují 34 procent všech případů. Zhruba 14,5 procenta představovaly různé produkty pro domácí spotřebu, jako jsou mýdla, léky či různé přístroje pro domácnost. Právě u těchto věcí ale existuje riziko, že mohou mít zásadní dopad na zdraví spotřebitelů, varovala Evropská komise.
Například u léků se nejčastěji zadržení týkala zásilek obsahujících přípravky na hubnutí či na posílení potence, jako je třeba viagra. Objevila se ale i antidepresiva, antibiotika či léky proti rakovině. V Česku se na hranicích nejvíc zadržovalo oblečení - tvořilo zhruba 40 procent věcí (571 tisíc kusů).
"Jsme svědky nebývalého nárůstu zadržených zásilek, který nastal od loňského roku v poštovní přepravě. Počet případů se ztrojnásobil, a zvýšil se tak z 15 tisíc na 48 tisíc," podotkl eurokomisař pro daně Algirdas Šemeta. "Velkou část tohoto zadrženého zboží tvořily léky a kosmetické přípravky. Tento stoupající trend je odrazem rostoucího počtu nákupů on-line," dodal.
I když množství zadržených zásilek stouplo na téměř 80 tisíc, co se vlastního množství objevených výrobků týká, komise hlásí snížení ze 118 milionů kusů v roce 2009 na loňských zhruba 103 milionů.
Naprostá většina zadržených věcí - přibližně 90 procent - byla zničena nebo předána soudu k dalším šetřením a řízením. Jen sedm procent zadržených zásilek bylo nakonec "propuštěno", protože se podezření ze zneužívání práv duševního vlastnictví nepotvrdilo, nebo majitelé těchto práv nepodnikli po zadržení těchto věcí příslušné právní kroky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.